Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Thajský startup prodává designérům přebytečné látky z fabrik a přispívá k cirkularitě

Ilustrační foto: Pexels

Hromady nepoužitých látek z módního průmyslu hyzdí města téměř ve všech zemích s významným oděvním průmyslem. Thajský startup moreloop se rozhodl to změnit a přebytečné látky prodává online světovým značkám a návrhářům.

V thajských skladech se válí metry a metry látek, které už nestačí na výrobu celé kolekce, ale na vyhození jsou příliš cenné. Nadprodukce je každodenní součástí oděvního průmyslu. „Pokaždé, když objednáváme látku, musíme počítat s nějakým procentem navíc. Je to pro jistotu, kdyby se stalo, že nákupčí bude chtít změnit počet kusů nebo jejich velikosti,“ vysvětluje pro Deutsche Welle Thamonwan Virodchaiyan, ředitelka jedné z továren šijící oblečení.

Před pěti lety se setkala s Amorpolem Huvanandanou, který se rozhodl provést změnu v oblasti nakládání s odpady. Svou ideu popisuje jako Airbnb v oblasti přebytečných látek. Zkontaktoval sklady, které mu poslaly vzorky nevyužitých tkanin, a poté je vystavil se všemi specifikacemi na internet. Nejprve myšlence výroby ze zbytků látek příliš lidí nevěřilo. Moreloop se proto rozhodl jít příkladem a vyrobit vlastní kolekci, která se vyprodala za pouhé dva dny a dospěla až ke dnešní spolupráci s více než 150 klienty, pro které vyrábí vše od covidových roušek po sportovní a pracovní oblečení.

Startup pro své klienty šije oblečení na míru. Foto: moreloop

Startup v současné době spolupracuje se 70 thajskými oděvními firmami a sklady látek. Toto číslo chce v budoucnosti zvýšit až na 500. Plánuje také rozšířit vlastní sortiment i spolupráci s designéry, kteří látkám vdechávají nový život jejich kreativní úpravou a použitím. Podle slov jeho vedení se moreloopu povedlo přeprodejem již vyrobených látek ušetřit na 500 tun oxidu uhličitého, který by jinak vyprodukovala výroba nových materiálů. Právě v opakovaném užívání již vyrobených produktů spočívá cirkulární ekonomika, která je pro moreloop byznysmodelem. Ten statrupu již přinesl několik cen v oblasti podnikání a udržitelnosti. Cílem je šitím z již vyrobeného materiálu ušetřit do roku 2024 milion kilogramů CO2.

Zdroj: Deutsche Welle, moreloop

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…