Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Thajský startup prodává designérům přebytečné látky z fabrik a přispívá k cirkularitě

Ilustrační foto: Pexels

Hromady nepoužitých látek z módního průmyslu hyzdí města téměř ve všech zemích s významným oděvním průmyslem. Thajský startup moreloop se rozhodl to změnit a přebytečné látky prodává online světovým značkám a návrhářům.

V thajských skladech se válí metry a metry látek, které už nestačí na výrobu celé kolekce, ale na vyhození jsou příliš cenné. Nadprodukce je každodenní součástí oděvního průmyslu. „Pokaždé, když objednáváme látku, musíme počítat s nějakým procentem navíc. Je to pro jistotu, kdyby se stalo, že nákupčí bude chtít změnit počet kusů nebo jejich velikosti,“ vysvětluje pro Deutsche Welle Thamonwan Virodchaiyan, ředitelka jedné z továren šijící oblečení.

Před pěti lety se setkala s Amorpolem Huvanandanou, který se rozhodl provést změnu v oblasti nakládání s odpady. Svou ideu popisuje jako Airbnb v oblasti přebytečných látek. Zkontaktoval sklady, které mu poslaly vzorky nevyužitých tkanin, a poté je vystavil se všemi specifikacemi na internet. Nejprve myšlence výroby ze zbytků látek příliš lidí nevěřilo. Moreloop se proto rozhodl jít příkladem a vyrobit vlastní kolekci, která se vyprodala za pouhé dva dny a dospěla až ke dnešní spolupráci s více než 150 klienty, pro které vyrábí vše od covidových roušek po sportovní a pracovní oblečení.

Startup pro své klienty šije oblečení na míru. Foto: moreloop

Startup v současné době spolupracuje se 70 thajskými oděvními firmami a sklady látek. Toto číslo chce v budoucnosti zvýšit až na 500. Plánuje také rozšířit vlastní sortiment i spolupráci s designéry, kteří látkám vdechávají nový život jejich kreativní úpravou a použitím. Podle slov jeho vedení se moreloopu povedlo přeprodejem již vyrobených látek ušetřit na 500 tun oxidu uhličitého, který by jinak vyprodukovala výroba nových materiálů. Právě v opakovaném užívání již vyrobených produktů spočívá cirkulární ekonomika, která je pro moreloop byznysmodelem. Ten statrupu již přinesl několik cen v oblasti podnikání a udržitelnosti. Cílem je šitím z již vyrobeného materiálu ušetřit do roku 2024 milion kilogramů CO2.

Zdroj: Deutsche Welle, moreloop

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…