Hromady nepoužitých látek z módního průmyslu hyzdí města téměř ve všech zemích s významným oděvním průmyslem. Thajský startup moreloop se rozhodl to změnit a přebytečné látky prodává online světovým značkám a návrhářům.
V thajských skladech se válí metry a metry látek, které už nestačí na výrobu celé kolekce, ale na vyhození jsou příliš cenné. Nadprodukce je každodenní součástí oděvního průmyslu. „Pokaždé, když objednáváme látku, musíme počítat s nějakým procentem navíc. Je to pro jistotu, kdyby se stalo, že nákupčí bude chtít změnit počet kusů nebo jejich velikosti,“ vysvětluje pro Deutsche Welle Thamonwan Virodchaiyan, ředitelka jedné z továren šijící oblečení.
Před pěti lety se setkala s Amorpolem Huvanandanou, který se rozhodl provést změnu v oblasti nakládání s odpady. Svou ideu popisuje jako Airbnb v oblasti přebytečných látek. Zkontaktoval sklady, které mu poslaly vzorky nevyužitých tkanin, a poté je vystavil se všemi specifikacemi na internet. Nejprve myšlence výroby ze zbytků látek příliš lidí nevěřilo. Moreloop se proto rozhodl jít příkladem a vyrobit vlastní kolekci, která se vyprodala za pouhé dva dny a dospěla až ke dnešní spolupráci s více než 150 klienty, pro které vyrábí vše od covidových roušek po sportovní a pracovní oblečení.
Startup v současné době spolupracuje se 70 thajskými oděvními firmami a sklady látek. Toto číslo chce v budoucnosti zvýšit až na 500. Plánuje také rozšířit vlastní sortiment i spolupráci s designéry, kteří látkám vdechávají nový život jejich kreativní úpravou a použitím. Podle slov jeho vedení se moreloopu povedlo přeprodejem již vyrobených látek ušetřit na 500 tun oxidu uhličitého, který by jinak vyprodukovala výroba nových materiálů. Právě v opakovaném užívání již vyrobených produktů spočívá cirkulární ekonomika, která je pro moreloop byznysmodelem. Ten statrupu již přinesl několik cen v oblasti podnikání a udržitelnosti. Cílem je šitím z již vyrobeného materiálu ušetřit do roku 2024 milion kilogramů CO2.
Zdroj: Deutsche Welle, moreloop
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…