Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Thajský startup prodává designérům přebytečné látky z fabrik a přispívá k cirkularitě

Ilustrační foto: Pexels

Hromady nepoužitých látek z módního průmyslu hyzdí města téměř ve všech zemích s významným oděvním průmyslem. Thajský startup moreloop se rozhodl to změnit a přebytečné látky prodává online světovým značkám a návrhářům.

V thajských skladech se válí metry a metry látek, které už nestačí na výrobu celé kolekce, ale na vyhození jsou příliš cenné. Nadprodukce je každodenní součástí oděvního průmyslu. „Pokaždé, když objednáváme látku, musíme počítat s nějakým procentem navíc. Je to pro jistotu, kdyby se stalo, že nákupčí bude chtít změnit počet kusů nebo jejich velikosti,“ vysvětluje pro Deutsche Welle Thamonwan Virodchaiyan, ředitelka jedné z továren šijící oblečení.

Před pěti lety se setkala s Amorpolem Huvanandanou, který se rozhodl provést změnu v oblasti nakládání s odpady. Svou ideu popisuje jako Airbnb v oblasti přebytečných látek. Zkontaktoval sklady, které mu poslaly vzorky nevyužitých tkanin, a poté je vystavil se všemi specifikacemi na internet. Nejprve myšlence výroby ze zbytků látek příliš lidí nevěřilo. Moreloop se proto rozhodl jít příkladem a vyrobit vlastní kolekci, která se vyprodala za pouhé dva dny a dospěla až ke dnešní spolupráci s více než 150 klienty, pro které vyrábí vše od covidových roušek po sportovní a pracovní oblečení.

Startup pro své klienty šije oblečení na míru. Foto: moreloop

Startup v současné době spolupracuje se 70 thajskými oděvními firmami a sklady látek. Toto číslo chce v budoucnosti zvýšit až na 500. Plánuje také rozšířit vlastní sortiment i spolupráci s designéry, kteří látkám vdechávají nový život jejich kreativní úpravou a použitím. Podle slov jeho vedení se moreloopu povedlo přeprodejem již vyrobených látek ušetřit na 500 tun oxidu uhličitého, který by jinak vyprodukovala výroba nových materiálů. Právě v opakovaném užívání již vyrobených produktů spočívá cirkulární ekonomika, která je pro moreloop byznysmodelem. Ten statrupu již přinesl několik cen v oblasti podnikání a udržitelnosti. Cílem je šitím z již vyrobeného materiálu ušetřit do roku 2024 milion kilogramů CO2.

Zdroj: Deutsche Welle, moreloop

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…