Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce v léčbě popálenin. 3D tisk může nahradit bolestivou transplantaci kůže

Ilustrační foto: Pexels

Pacientům s rozsáhlými vředy či popáleninami vysvitla nová naděje. Vědci z amerického Institutu pro regenerativní medicínu Wake Forest vyvinuli unikátní metodu, která umožní efektivní hojení ran za pomoci vlastních buněk pacienta.

Popáleniny, ale i diabetické vředy a další chronické rány vyžadují složitou a nákladnou péči. Jejich hojení může nově usnadnit právě metoda 3D tisku. „Technologie má potenciál nahradit bolestivé kožní transplantace, které způsobují další znetvoření pacientů s rozsáhlými ranami či popáleninami,“ uvedl jeden z autorů výzkumu Anthony Atala.

Revoluční metoda kopíruje přirozenou regeneraci tkáně i tvorbu jednotlivých kožních vrstev při procesu hojení. K léčbě využívá zdravé kožní buňky z jiné části těla téhož pacienta. Odborníci tyto buňky odeberou pomocí biopsie a následně je rozmnoží ve speciálním hydrogelu. Směs pak stačí vložit do biotiskárny, která oskenuje ošetřovanou oblast, aby vyhodnotila, kam přesně je potřeba buňky dodat a v jakém množství. Zařízení je poté vtiskne rovnou do rány, kde transplantát urychluje hojení a tvorbu nové kůže. K léčbě je nutné využít výhradně pacientovy vlastní buňky kvůli riziku odmítnutí cizí tkáně hostitelským organismem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…