Pacientům s rozsáhlými vředy či popáleninami vysvitla nová naděje. Vědci z amerického Institutu pro regenerativní medicínu Wake Forest vyvinuli unikátní metodu, která umožní efektivní hojení ran za pomoci vlastních buněk pacienta.
Popáleniny, ale i diabetické vředy a další chronické rány vyžadují složitou a nákladnou péči. Jejich hojení může nově usnadnit právě metoda 3D tisku. „Technologie má potenciál nahradit bolestivé kožní transplantace, které způsobují další znetvoření pacientů s rozsáhlými ranami či popáleninami,“ uvedl jeden z autorů výzkumu Anthony Atala.
Revoluční metoda kopíruje přirozenou regeneraci tkáně i tvorbu jednotlivých kožních vrstev při procesu hojení. K léčbě využívá zdravé kožní buňky z jiné části těla téhož pacienta. Odborníci tyto buňky odeberou pomocí biopsie a následně je rozmnoží ve speciálním hydrogelu. Směs pak stačí vložit do biotiskárny, která oskenuje ošetřovanou oblast, aby vyhodnotila, kam přesně je potřeba buňky dodat a v jakém množství. Zařízení je poté vtiskne rovnou do rány, kde transplantát urychluje hojení a tvorbu nové kůže. K léčbě je nutné využít výhradně pacientovy vlastní buňky kvůli riziku odmítnutí cizí tkáně hostitelským organismem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…