Lékařská věda kráčí stále kupředu. Mladistvý vzhled si tak můžeme udržet pomocí různých technik, přístrojů nebo krémů. Jenže nestárne jen obal, ale i mozek, který začíná s věkem fungovat hůře. Vědci se proto zaměřili na to, jak stárnutí tohoto orgánu zpomalit.
Stárnutí mozku se projevuje zhoršením krátkodobé a dlouhodobé paměti a snížením rychlosti zpracovávání informací. Vědci se rozhodli zkoumat, zda na stárnutí mozku nemá pozitivní vliv ovládání více jazyků. Udělali proto experiment, který měřil rychlost kognitivních funkcí u 63 zdravých starších dospělých, kteří měli více než 60 let. Výsledky výzkumu prokázaly, že čím lepší byli účastníci experimentu v druhém jazyce, tím rychlejší byli v řešení úkolů, jenž jim byly předloženy. Prokázalo se tedy, že bilingvismus u lidí může mít pozitivní vliv na mozek.
„Dnes nejsou k dispozici žádné skutečně účinné léky, které by předcházely nebo zpomalovaly stárnutí mozku. Vývoj léčby pomocí medikamentů vyžaduje obrovské finanční prostředky. Prioritou vědy by se proto mělo stát hledání a výzkum alternativních, nelékových způsobů, jak zpomalit kognitivní stárnutí,“ uvedl hlavní autor studie doktor Federico Gallo z Higher School of Economics v Rusku.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…