Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na věčné mládí konečně přináší izraelští vědci. Je jím tento základní prvek

Zdroj fotografie: Facebook Shai Efrati

Být stále mlád, to bych si přál, zpívá ve svém hitu Karel Gott a mnoho z nás se s ním snadno ztotožní. Nyní to ale vypadá, že už nemusíme zůstávat jen u zbožného přání. Izraelským vědcům se totiž podařilo úspěšně zvrátit proces biologického stárnutí.

Proces stárnutí, který je u všeho živého považován za nevyhnutelný, se odborníkům podařilo nejen zastavit, ale rovnou obrátit. Krevní buňky dospělých tedy mohou díky této léčbě i omládnout. Dlouho očekávaným elixírem mládí je přitom „obyčejný“ kyslík.

Převratný výzkum má na svědomí izraelský vědec Šaj Efrati ze Sacklerovy lékařské fakulty Telavivské univerzity spolu s týmem z centra Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research. Výsledkem jejich bádání je zjištění, že když je lidem starším 64 let podáván čistý kyslík, dochází nejen ke zpoždění procesu stárnutí, ale dokonce k jeho obrácení. Kyslíková terapie přitom musí probíhat v tlakové komoře, a to vždy 90 minut pět dní v týdnu po dobu alespoň tří měsíců.

Podle studie se pak buněčná úroveň těl a mozku účastníků rovnala té, na jaké byla před 25 lety. To je podle Efratiho prvním důkazem, že lze buněčné stárnutí opravdu zvrátit. „Dáváme tím naději a otevíráme dveře mnoha mladým vědcům, aby se zaměřili na stárnutí jako na vratné onemocnění,“ řekl serveru The Times of Israel. U pozorovaných lidí došlo také ke zlepšení pozornosti, rychlosti zpracování informací a zvýšení výkonnosti – všechny tyto schopnosti se přitom s přibývajícím věkem obvykle snižují.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…