Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na ochranu pokožky před UV zářením? Konzumujte hrozny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Některé opalovací krémy mohou sice zabránit spálení, ale pokožce neprospívají. Lidé by proto měli dbát na správnou volbu přípravku chránícího před slunečními paprsky. Podle vědců mohou zdraví své kůže podpořit i jiným způsobem – například konzumací hroznů, uvedl server Earth.

Nový výzkum odhalil, že každodenní pojídání hroznů může pomoci chránit pokožku před poškozením ultrafialovým (UV) zářením. Ochranné účinky tohoto ovoce jsou spojeny s polyfenoly, což jsou organické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v hroznech, čaji, hořké čokoládě, bobulích a dalších potravinách rostlinného původu. Polyfenoly jsou plné antioxidantů, zlepšují trávení a pomáhají chránit zdraví mozku. Zjistilo se, že také snižují riziko srdečních onemocnění, cukrovky a některých druhů rakoviny. „Každý rok onemocní rakovinou kůže více než tři miliony Američanů, převážně v důsledku vystavení slunečnímu záření,“ uvedli vědci. „Účelem této studie bylo určit potenciál konzumace hroznů a modulovat podráždění kůže vyvolané UV zářením.“

Respondenti studie obdrželi balíčky lyofilizovaného hroznového prášku. Měli konzumovat dva kusy denně. „Hroznový prášek, který slouží jako náhrada za čerstvé hrozny, se skládá z čerstvých červených, zelených a černých hroznů, které jsou mleté ​​a lyofilizované, aby si zachovaly své bioaktivní sloučeniny,“ vysvětlili výzkumníci. Po dvou týdnech měla jedna třetina účastníků studie větší odolnost vůči spálení sluncem. U těchto jedinců bylo také zjištěno, že mají jedinečné složení mikrobiomu. Tento objev naznačuje, že existuje souvislost mezi střevem a kůží. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Antioxidants

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…