Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na ochranu pokožky před UV zářením? Konzumujte hrozny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Některé opalovací krémy mohou sice zabránit spálení, ale pokožce neprospívají. Lidé by proto měli dbát na správnou volbu přípravku chránícího před slunečními paprsky. Podle vědců mohou zdraví své kůže podpořit i jiným způsobem – například konzumací hroznů, uvedl server Earth.

Nový výzkum odhalil, že každodenní pojídání hroznů může pomoci chránit pokožku před poškozením ultrafialovým (UV) zářením. Ochranné účinky tohoto ovoce jsou spojeny s polyfenoly, což jsou organické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v hroznech, čaji, hořké čokoládě, bobulích a dalších potravinách rostlinného původu. Polyfenoly jsou plné antioxidantů, zlepšují trávení a pomáhají chránit zdraví mozku. Zjistilo se, že také snižují riziko srdečních onemocnění, cukrovky a některých druhů rakoviny. „Každý rok onemocní rakovinou kůže více než tři miliony Američanů, převážně v důsledku vystavení slunečnímu záření,“ uvedli vědci. „Účelem této studie bylo určit potenciál konzumace hroznů a modulovat podráždění kůže vyvolané UV zářením.“

Respondenti studie obdrželi balíčky lyofilizovaného hroznového prášku. Měli konzumovat dva kusy denně. „Hroznový prášek, který slouží jako náhrada za čerstvé hrozny, se skládá z čerstvých červených, zelených a černých hroznů, které jsou mleté ​​a lyofilizované, aby si zachovaly své bioaktivní sloučeniny,“ vysvětlili výzkumníci. Po dvou týdnech měla jedna třetina účastníků studie větší odolnost vůči spálení sluncem. U těchto jedinců bylo také zjištěno, že mají jedinečné složení mikrobiomu. Tento objev naznačuje, že existuje souvislost mezi střevem a kůží. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Antioxidants

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…