Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak pomoci Ukrajině? Přispějte na lékařskou pomoc i základní potraviny

Ilustrační foto: Depositphotos

Ze dne na den se Ukrajina ocitla ve válečném konfliktu. Jen těžko si lze představit, jakou bolest, strach a beznaděj teď prožívají tamější obyvatelé. Lidé však nezůstávají k jejich utrpení lhostejní. Od prvních chvil, co zdrcující zprávy zasáhly Česko, se zvedla obrovská vlna solidarity. V tomto článku přinášíme seznam způsobů, jak můžete pomoci i vy.

Finanční sbírky

Jedním z nejsnazších způsobů, jak Ukrajincům alespoň trochu pomoci, je přispět na jednu z probíhajících sbírek. Finanční prostředky vybírá hned několik organizací, které vybrané částky využijí zejména pro humanitární a zdravotnickou pomoc. Není nutné přispívat velkými částkami, i malá pomoc se počítá.

Podle mnohých humanitárních organizací je finanční pomoc momentálně nejefektivnější, protože materiální sbírky se potýkají s logistickými problémy.

Kde je tedy možné přispět?

SOS Ukrajina

Jednu z největších sbírek pořádá nezisková organizace Člověk v tísni. Prostředky z humanitární sbírky SOS Ukrajina budou využity k zajištění základních potřeb pro ukrajinský lid, tedy potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Další sbírkou, do které můžete přispět, je sbírka od Paměti Národa, která vybírá finance na nákup zdravotnického materiálu a ochranného vybavení. Spolupracuje také s ukrajinskou neziskovou organizací Come Back Alive.

Charita pro Ukrajinu

  • Bankovní účet: 55660022/0800, Variabilní symbol: 104
  • Dárcovské SMS: na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Další z velkých sbírek pořádá Charita Česká republika. Poslat peníze lze také pomocí dárcovské SMS. Vaše příspěvky pomohu k zajištění základních potravin, pitné vody, hygienických balíčků nebo léků.

Pomoc Ukrajině!

  • Bankovní účet: 4004040040/5500, Variabilní symbol: 222

Pomoc Ukrajině je finanční sbírka Nadačního fondu pomoci ve spolupráci s organizací ADRA. Prostředky budou využity jako vouchery pro lidi v místě konfliktu, kteří si za ně budou moci koupit potraviny nebo léky.

UNICEF sbírka

  • Bankovní účet: 11771177/0300, Variabilní symbol: 829
  • DMS: DMS UNICEF 90 na číslo 87 777

Sbírku na podporu dětí postižených válečným konfliktem pořádá UNICEF, který na Ukrajině působí od roku 2014. Na místě spolupracuje s lokálními i mezinárodními partnery pro zdravotní péči a zajištění humanitární pomoci.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

Vlastní sbírku založil také Český červený kříž, který pomáhá na Ukrajině především v oblasti zdravotnictví.

Materiální sbírky

Organizace se sice shodují, že finanční pomoc je v tuto chvíli nejrychlejší a nejefektivnější, přispět však lze také materiálně. Do materiálních sbírek ovšem vždy věnujte pouze to, o co daná organizace žádá. Lidé, kteří sbírky pořádají, mají totiž přesně informace o tom, co je potřeba.

V Praze lze v sobotu 26. 2. od 10 do 22 hodin darovat prostřednictvím Skautského Institutu spacáky, karimatky, léky a zdravotnické vybavení nebo nabité powerbanky. Věnované věci stačí přinést na Staroměstské náměstí na bar Skautského Institutu. Příští týden by měla proběhnout další materiální sbírka. Více informací o sbírce na webu: https://www.skautskyinstitut.cz/pro-ukrajinu.

Organizace Šatník Praha zase dává dohromady oděvní banku. Můžete přinést kousky oblečení, které pomohou uprchlíkům před válkou, kteří s sebou často mají pouze jeden kufr věcí. Pro oblečení se mohou stavit i ti, kteří doma uprchlíky ubytovávají. Více informací zde: https://www.facebook.com/Satnikprosamozivitele.

Ubytování pro válečné uprchlíky

Pro rodiny s dětmi, které na poslední chvíli utíkají před válkou, shání stát možnosti ubytování. Pokud máte volné bytové prostory, které by mohly pomoci, ozvěte se na e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz. E-mail byl speciálně zřízený Správou uprchlických zařízení MV pro konkrétní nabídky pomoci a ubytování pro válečné uprchlíky.

Ministerstvo vnitra shání nejlépe penziony či větší bytové jednotky, kde by bylo možné ubytovat několik rodin. Také volné pokoje nebo byty mohou být užitečné.

Založte sbírku svým známým

Portál donio.cz umožňuje založit vlastní finanční sbírku pro potřebné. Máte-li na Ukrajině rodinu či známé v nesnázích, můžete je tímto způsobem finančně podpořit. Založení sbírky na Doniu je vždy zdarma a 100 % vybrané částky putuje na zvolený cíl. Více informací na www.donio.cz/navrh. Společnost můžete kontaktovat na e-mailu sbir@donio.cz.

Sbírky podpoříte na odkazu: www.donio.cz/pomocukrajine.

Podpora ukrajinského ministerstva obrany

Podle Ukrajinské ambasády v ČR mohou čeští občané poslat finanční prostředky také přímo na účet ukrajinského ministerstva obrany. Více informací o tomto způsobu pomoci naleznete na tomto odkazu: https://ukraine.ua/news/support-the-armed-forces-of-ukraine/. Vybrané prostředky budou využity na logistiku a lékařskou pomoc.

Autorsky článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…