Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Půdní baterie: Solární energie by mohla být jednoho dne uložena v zemi pod našima nohama

Ilustrační foto: Pixabay

Solární energie by mohla být jednoho dne uložena v zemi pod našima nohama, pokud ovšem uspěje nový projekt na vytvoření půdní baterie, píše server Euro News.

Design, který využívá k přenosu energie hemžící se mikrobiální život Země, je jedním z desítek skvělých nápadů, které právě získaly významnou podporu od britské vlády. Stejně jako u pískových a vodních baterií se výzkumníci z Cardiffské univerzity dostali k bohatému přírodnímu zdroji za účelem vyřešení problému skladování obnovitelné energie.

UK Research and Innovation investuje až 15 milionů GBP (16,9 milionu EUR) do vznikající technologie spolu s 67 dalšími projekty, které sice dle vlastních slov považuje za „vysoce rizikové“, ale s „potenciálně transformačním dopadem“.

Vedoucí výzkumník Dr. Michael Harbottle uvedl, že dopad těchto projektů by mohl být opravdu veliký. Počátky svého nápadu pojí s momentem, když četl studii věnovanou výzkumu betonové baterie, která ke svému provozu používala chemický proces, a přemýšlel, zda by biochemický proces nemohl nabídnout více.

Ilustrační foto: Pixabay

Může půda uchovávat sluneční energii?

Oblast Harbottleova výzkumu je zatím spíše na abstraktní úrovni. Není však první, kdo si potenciálu půdy ve spojení s energií všiml. „Existuje spousta příkladů, kdy lidé efektivně nasypou zeminu do nádoby, vloží do ní několik elektrod a spojí je dohromady,“ uvádí jako příklad.

Tento příklad dále podporuje teorií, že pokud mikroorganismy vstavíme energii, dokážou ji využít k přežití. Funguje to podobně, jako když se jiným organismům poskytne potrava, tato energie je tedy pro mikroorganismy forma výživy. Mikroorganismy v půdě v tomto případě pracují s využitím energie ke snížení oxidu uhličitého a vytvoření složitější molekuly zvané acetát. Tento acetát působí jako chemická zásobárna energie. Výsledkem celého procesu je uvolňování elektronů samotnými mikroorganismy, které poskytují elektřinu.

Nespornou výhodou této myšlenky je dle Harbottleho to, že nevyžaduje omezené zdroje nebo nebezpečné chemikálie, jako je lithium, které se používají v jiných technologiích pro provoz baterií. Samotný acetát produkovaný mikroorganismy není škodlivý, ale Harbottle uznává, že by příliš mnoho chemikálií mohlo poškodit jiné formy života vyskytující se v půdě. Proto je stále projekt v začátcích a je potřeba možné vedlejší účinky pečlivě prozkoumat. Jedná se však o velice zajímavou myšlenku, která by nám mohla poskytnout alternativu k uchovávání energie.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…