Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Půdní baterie: Solární energie by mohla být jednoho dne uložena v zemi pod našima nohama

Ilustrační foto: Pixabay

Solární energie by mohla být jednoho dne uložena v zemi pod našima nohama, pokud ovšem uspěje nový projekt na vytvoření půdní baterie, píše server Euro News.

Design, který využívá k přenosu energie hemžící se mikrobiální život Země, je jedním z desítek skvělých nápadů, které právě získaly významnou podporu od britské vlády. Stejně jako u pískových a vodních baterií se výzkumníci z Cardiffské univerzity dostali k bohatému přírodnímu zdroji za účelem vyřešení problému skladování obnovitelné energie.

UK Research and Innovation investuje až 15 milionů GBP (16,9 milionu EUR) do vznikající technologie spolu s 67 dalšími projekty, které sice dle vlastních slov považuje za „vysoce rizikové“, ale s „potenciálně transformačním dopadem“.

Vedoucí výzkumník Dr. Michael Harbottle uvedl, že dopad těchto projektů by mohl být opravdu veliký. Počátky svého nápadu pojí s momentem, když četl studii věnovanou výzkumu betonové baterie, která ke svému provozu používala chemický proces, a přemýšlel, zda by biochemický proces nemohl nabídnout více.

Ilustrační foto: Pixabay

Může půda uchovávat sluneční energii?

Oblast Harbottleova výzkumu je zatím spíše na abstraktní úrovni. Není však první, kdo si potenciálu půdy ve spojení s energií všiml. „Existuje spousta příkladů, kdy lidé efektivně nasypou zeminu do nádoby, vloží do ní několik elektrod a spojí je dohromady,“ uvádí jako příklad.

Tento příklad dále podporuje teorií, že pokud mikroorganismy vstavíme energii, dokážou ji využít k přežití. Funguje to podobně, jako když se jiným organismům poskytne potrava, tato energie je tedy pro mikroorganismy forma výživy. Mikroorganismy v půdě v tomto případě pracují s využitím energie ke snížení oxidu uhličitého a vytvoření složitější molekuly zvané acetát. Tento acetát působí jako chemická zásobárna energie. Výsledkem celého procesu je uvolňování elektronů samotnými mikroorganismy, které poskytují elektřinu.

Nespornou výhodou této myšlenky je dle Harbottleho to, že nevyžaduje omezené zdroje nebo nebezpečné chemikálie, jako je lithium, které se používají v jiných technologiích pro provoz baterií. Samotný acetát produkovaný mikroorganismy není škodlivý, ale Harbottle uznává, že by příliš mnoho chemikálií mohlo poškodit jiné formy života vyskytující se v půdě. Proto je stále projekt v začátcích a je potřeba možné vedlejší účinky pečlivě prozkoumat. Jedná se však o velice zajímavou myšlenku, která by nám mohla poskytnout alternativu k uchovávání energie.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…