Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neuvěřitelný comeback: Vyhynulá žába byla po více než 100 letech objevena

Zdroj: LehaKoK / Depositphotos

Příroda nás občas překvapí svou odolností a schopností přežít i za nepříznivých podmínek. Takový je i příběh druhu žáby Pristimantis ruidus, který byl považován za vyhynulý více než 100 let. V roce 2022 však vědci v ekvádorských Andách učinili objev, který znovu vzbudil naději nejen pro tento konkrétní druh, ale i pro ochranu dalších ohrožených živočichů. Informuje o tom web Nespěchej.

Žába Pristimantis ruidus, naposledy spatřená v roce 1922, byla znovu nalezena v ekvádorském lese Molleturo. Tento objev byl výsledkem práce vědeckého týmu vedeného panem Nivicelem, který se zaměřuje na hledání druhů považovaných za vyhynulé. Žába byla rozpoznána díky svým typickým znakům – drsné kůži a charakteristickým hřebenům na zádech. Potvrzení, že jde skutečně o tento druh, přinesla analýza DNA.

Znovunalezení Pristimantis ruidus má zásadní ekologický i symbolický význam. Objev přitáhl pozornost k úbytku přirozeného prostředí v Andách, kde lesy ztratily 70 % své původní rozlohy kvůli těžbě dřeva. Tento případ je také připomínkou, že mnoho dalších druhů čelí podobnému osudu – podle vědců je až 57 % obojživelníků na světě ohroženo vyhynutím.

Objev žáby se stal impulzem pro ochranu přírody v této oblasti. Herpetologové a ekologičtí aktivisté se spojili, aby upozornili na devastaci místního ekosystému a zastavili kácení lesů, které jsou domovem nejen těchto žab, ale i mnoha dalších druhů. Díky jejich úsilí a soudním rozhodnutím se podařilo omezit těžbu dřeva, což dává ekosystému šanci na obnovu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová kamera umožňuje lidem vidět svět podobně jako zvířata

Faktoring jako zdroj financování podniku

Slavné skalní město Petra odhalilo další zajímavost

Čeští vědci vyvinuli sondu, která rozezná stromy napadené kůrovcem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…