Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Zdroj fotografie: Freepik

Udržitelná budoucnost je díky nové vodíkové baterii australské firmy LAVO na dohled. Ve spolupráci s Univerzitou v Novém Jižním Walesu vzniklo první veřejně dostupné uložiště solární energie na světě.

Baterie na bázi vodíku je velká jako lednice a má kapacitu 40 kilowatthodin. To je zhruba takové množství energie, které stačí jedné domácnosti na dva dny. V případě výpadku proudu tak lidé mohou využít vlastní spolehlivý zdroj elektřiny. Funkční uložiště navíc některým domácnostem umožní úplně přejít na obnovitelnou energii.

Zařízení má životnost až 30 let a následně jej lze kompletně zrecyklovat. „Jako společnost čelíme nesporným dopadům klimatických změn na životní prostředí, a proto jsme pyšní, že můžeme být součástí globálního přesunu k čistší a zelenější energetice. Věříme, že technologie vodíkových uložišť mají před sebou zářnou budoucnost,“ uvedl generální ředitel LAVO Alan Yu.

Systém ukládá solární energii ve formě vodíku, z něhož může domácnost čerpat elektřinu až dva dny. Zdroj: LAVO

Díky energii ze solárních panelů vytváří systém LAVO z vody vodík, který ukládá do speciálních baterií. Ty potom pod regulovaným napětím přivádí energii do domu. Na rozdíl od ostatních alternativ na trhu se LAVO dobíjí průběžně a má třikrát větší úložnou kapacitu. Jednotlivé baterie se dají vyjmout a využít pro napájení kola či domácího grilu. Pro zájemce, kteří si celý systém nemohou dovolit, firma v budoucnu chystá také vodíkové kanystry pro napájení dílčích částí domácnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie