Udržitelná budoucnost je díky nové vodíkové baterii australské firmy LAVO na dohled. Ve spolupráci s Univerzitou v Novém Jižním Walesu vzniklo první veřejně dostupné uložiště solární energie na světě.
Baterie na bázi vodíku je velká jako lednice a má kapacitu 40 kilowatthodin. To je zhruba takové množství energie, které stačí jedné domácnosti na dva dny. V případě výpadku proudu tak lidé mohou využít vlastní spolehlivý zdroj elektřiny. Funkční uložiště navíc některým domácnostem umožní úplně přejít na obnovitelnou energii.
Zařízení má životnost až 30 let a následně jej lze kompletně zrecyklovat. „Jako společnost čelíme nesporným dopadům klimatických změn na životní prostředí, a proto jsme pyšní, že můžeme být součástí globálního přesunu k čistší a zelenější energetice. Věříme, že technologie vodíkových uložišť mají před sebou zářnou budoucnost,“ uvedl generální ředitel LAVO Alan Yu.
Díky energii ze solárních panelů vytváří systém LAVO z vody vodík, který ukládá do speciálních baterií. Ty potom pod regulovaným napětím přivádí energii do domu. Na rozdíl od ostatních alternativ na trhu se LAVO dobíjí průběžně a má třikrát větší úložnou kapacitu. Jednotlivé baterie se dají vyjmout a využít pro napájení kola či domácího grilu. Pro zájemce, kteří si celý systém nemohou dovolit, firma v budoucnu chystá také vodíkové kanystry pro napájení dílčích částí domácnosti.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…