Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlom v léčbě eboly: nové léky mají až 90% účinnost

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Vysoce nakažlivá ebola nebo též krvácivá horečka už dlouhé měsíce sužuje Demokratickou republiku Kongo. To by se teď mohlo změnit – dva ze čtyř testovaných léků se ukázaly jako vysoce účinné. Při včasné léčbě je podle vědců u nakažených až devadesátiprocentní šance na uzdravení. Léky by tak mohly zachránit podstatné množství lidských životů.

„Jsou to první léky, které ve vědecké studii prokázaly významný vliv na snížení úmrtnosti u pacientů s ebolou,“ řekl ředitel amerického Národního institut pro alergie a infekční onemocnění Anthony Fauci. Účinné léky označené jako REGN-EB3 a mAb114, které dokáží neutralizovat dopad viru na tělesné buňky, by měly být dostupné pro každého nakaženého ebolou. Ta je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) smrtelná v polovině případů.

Oba přípravky byly vyvinuty s pomocí protilátek odebraných od lidí, kteří ebolu přežili. Testování pod vedením WHO začalo loni v listopadu a experimentální lék dostalo sedm set pacientů. Ze skupiny, která dostala přípravek REGN-EB3, zemřelo 29 procent pacientů, ve skupině léčené látkou mAb114 34 procent. U pacientů s nízkými hodnotami viru v krvi bylo procento přežití při použití léku REGN-EB3 až 94 procent, u mAb114 89 procent. Je proto velmi důležité, aby nakažení zahájili léčbu včas. Podle ředitele charitativní organizace Wellcome Trust Jeremy Farrara výzkum prokazuje, že se svět blíží době, kdy bude ebola léčitelná. „Nezbavíme se jí, ale měli bychom být schopni zabránit národním a regionálním epidemiím,“ míní Farrar.

Zdroj: iDnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…