Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekty, které nás letos zahřály u srdce. Pomoci se u nás dostane vozíčkářům, těhotným i dětem

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.

Maappi

Projekt Maappi přibližuje veřejnosti život s poruchou autistického spektra a pomáhá lidem s handicapem prostřednictvím příběhu malého Matyho. Maty je autistický chlapec, který se na základě své vášně pro dopravní mapy začal věnovat jejich kreslení. Jeho umění se dostalo do televize i do novin, Matyho designy lze zakoupit na tričkách, hrncích i teniskách.

Na počátku

Na počátku nabízí poradenství, azylový dům i pomoc s hledáním bydlení těhotným ženám nebo maminkám, které se ocitly v obtížné situaci, ztratily podporu blízkých či nemají kde žít. Díky dárcům věnuje projekt těmto ženám oblečení pro děti, plenky i základní hygienu. Pracovníci projektu poskytují také podporu při náročných životních rozhodnutích, jakým je například potrat.

Ilustrační foto: Pexels

Krabice od bot

Dárky pro děti ze sociálně vyloučených lokalit, ubytoven a rodin v tísni mohou lidé každoročně darovat díky projektu Krabice od bot. Stačí jen vzít přebytečnou krabici od bot a zabalit do ní hračky, školní potřeby či kosmetiku, které pak lidé mohou odnést na sběrné místo, odkud už se dary dostanou k potřebným dětem. Na stránkách projektu jsou k dispozici tipy na dárky i seznam sběrných míst.

Paracentrum Fénix

Fénix pomáhá lidem po poškození míchy vrátit se do aktivního života. Centrum nabízí lidem na vozíčku fyzioterapii a cvičení vedoucí ke zmírnění bolestí a zlepšení fyzické kondice, osobní asistenci v domácím prostředí, odborné poradenství a komplexní rehabilitaci. Fénix navíc pořádá společenské a sportovní akce, rekondiční pobyty i preventivní besedy ve školách a firmách.

Ples Paracentra Fénix. Foto: Paracentrum Fénix

Iglou

Iglou je nouzový přístřešek pro lidi bez domova, který jim může pomoci přežít mrazivé zimní noci. Ocení jej především lidé, kteří se nedostanou do ubytoven, ať už protože mají psa, jsou nemocní nebo nechtějí nechat své místo přes noc bez dozoru. Autoři projektu díky darům veřejnosti posílají přístřešky charitativním organizacím a městům, které Iglou distribuují mezi potřebné.

Chrti v nouzi

Útulek pro irské chrty si klade za cíl prodloužit život těmto ušlechtilým zvířatům, která jsou často využívána pro dostihy a irská legislativa je staví na úroveň hospodářských zvířat. Chrti se tak dožívají jen 3 až 4 let a po skončení závodní kariéry bývají odstraněni. Adopcí vysloužilých chrtů mohou lidé přispět k boji proti špatnému zacházení a získat věrného zvířecího kamaráda.

Irský chrt. Foto: Pexels

Zdroj: Krabice od bot, Paracentrum Fénix, Iglou, Chrti v nouzi, Maappi, Na počátku

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…