Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekty, které nás letos zahřály u srdce. Pomoci se u nás dostane vozíčkářům, těhotným i dětem

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.

Maappi

Projekt Maappi přibližuje veřejnosti život s poruchou autistického spektra a pomáhá lidem s handicapem prostřednictvím příběhu malého Matyho. Maty je autistický chlapec, který se na základě své vášně pro dopravní mapy začal věnovat jejich kreslení. Jeho umění se dostalo do televize i do novin, Matyho designy lze zakoupit na tričkách, hrncích i teniskách.

Na počátku

Na počátku nabízí poradenství, azylový dům i pomoc s hledáním bydlení těhotným ženám nebo maminkám, které se ocitly v obtížné situaci, ztratily podporu blízkých či nemají kde žít. Díky dárcům věnuje projekt těmto ženám oblečení pro děti, plenky i základní hygienu. Pracovníci projektu poskytují také podporu při náročných životních rozhodnutích, jakým je například potrat.

Ilustrační foto: Pexels

Krabice od bot

Dárky pro děti ze sociálně vyloučených lokalit, ubytoven a rodin v tísni mohou lidé každoročně darovat díky projektu Krabice od bot. Stačí jen vzít přebytečnou krabici od bot a zabalit do ní hračky, školní potřeby či kosmetiku, které pak lidé mohou odnést na sběrné místo, odkud už se dary dostanou k potřebným dětem. Na stránkách projektu jsou k dispozici tipy na dárky i seznam sběrných míst.

Paracentrum Fénix

Fénix pomáhá lidem po poškození míchy vrátit se do aktivního života. Centrum nabízí lidem na vozíčku fyzioterapii a cvičení vedoucí ke zmírnění bolestí a zlepšení fyzické kondice, osobní asistenci v domácím prostředí, odborné poradenství a komplexní rehabilitaci. Fénix navíc pořádá společenské a sportovní akce, rekondiční pobyty i preventivní besedy ve školách a firmách.

Ples Paracentra Fénix. Foto: Paracentrum Fénix

Iglou

Iglou je nouzový přístřešek pro lidi bez domova, který jim může pomoci přežít mrazivé zimní noci. Ocení jej především lidé, kteří se nedostanou do ubytoven, ať už protože mají psa, jsou nemocní nebo nechtějí nechat své místo přes noc bez dozoru. Autoři projektu díky darům veřejnosti posílají přístřešky charitativním organizacím a městům, které Iglou distribuují mezi potřebné.

Chrti v nouzi

Útulek pro irské chrty si klade za cíl prodloužit život těmto ušlechtilým zvířatům, která jsou často využívána pro dostihy a irská legislativa je staví na úroveň hospodářských zvířat. Chrti se tak dožívají jen 3 až 4 let a po skončení závodní kariéry bývají odstraněni. Adopcí vysloužilých chrtů mohou lidé přispět k boji proti špatnému zacházení a získat věrného zvířecího kamaráda.

Irský chrt. Foto: Pexels

Zdroj: Krabice od bot, Paracentrum Fénix, Iglou, Chrti v nouzi, Maappi, Na počátku

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…