Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekty, které nás letos zahřály u srdce. Darujte oblečení, dětské Vánoce či dobré slovo

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.

Nepanikař

Online projekt Nepanikař nabízí lidem pomoc při psychických potížích. Kromě online poradny či online terapie si mohou uživatelé stáhnout také aplikaci, která poskytuje akutní pomoc v případě nedostupnosti odborníka. Aplikace obsahuje řadu dechových, mentálních a pohybových cvičení, která mohou lidem pomoci při epizodách deprese, úzkostí, panických atak, sebepoškozování, poruch příjmu potravy či sebevražedných myšlenek.

Ilustrační foto: Pexels

Útulek Tibet

Soukromý azyl pro zvířata Útulek Tibet díky darům dobrých lidí a firem může zachraňovat, léčit a hledat nový domov opuštěným zvířatům. Mezi jeho zdmi nachází útočiště pejsci a kočičky, ale také hospodářská zvířata, šneci či želvy. Na stránkách mohou lidé zvíře adoptovat, případně finančně či materiálně přispět na chod útulku. Pokud by lidé některé zvíře rádi adoptovali, ale nemají pro něj doma prostor, mohou využít také adopci na dálku.

Moment – dobročinný secondhand

Přebytečné oblečení vytříděné při vánočním či jarním úklidu mohou lidé darovat do dobročinného secondhandu Moment. Výtěžek z kamenných prodejen v Praze a Ostravě pak putuje na činnost šesti neziskových organizací, které dělají svět lepším. Za dobu svého fungování již obchod daroval neziskovému sektoru 6,3 milionu korun. Konkrétně se jedná o organizace Společnost pro ranou péči, Safe Elephants, Mobilní hospic Ondrášek, ŽEBŘÍK, CCBC a Kola pro Afriku.

Ilustrační foto: Pexels

Breakfast story

Breakfast story je platforma, která sdružuje a podporuje sociální a chráněné dílny z celé republiky. Výrobky z dílen lze zakoupit na 1. českém sociálním e-shopu. Součástí projektu jsou také kampaně Potěš snídaní či Potěš obědem, ve kterých může veřejnost podpořit hendikepované zaměstnance, seniory i samoživitele zakoupením jídla, které pak platforma sociálně slabším zdarma uvaří.

Dobré srdce domů – Diecézní charita Brno

Projekt Diecézní charity Brno Dobré srdce domů zprostředkovává socializaci seniorům a lidem se zdravotním postižením. Bojuje tak proti jejich samotě a poskytuje jim kontakt se světem. Dobrovolníci mohou jednou týdně zajít s klientem na procházku, do kavárny, nebo si popovídat nad starými fotografiemi.

Ilustrační foto: Freepik

Milý Ježíšku

Projekt Milý Ježíšku plní přání dětem z domovů a sociálně slabších rodin. Stačí si jen vybrat přání na webových stránkách a poslat dar poštou přímo do domova či rodiny. Za 8 let fungování splnil projekt již více než 150 tisíc přání. „Chceme, aby dárek putoval od dárce přímo k obdarovanému dítěti. Bez prostředníků, bez meziskladů, bez zbytečných nákladů. Umožňujeme tak přímý kontakt dárce a obdarovaného. Tím prohlubujeme nejen radost z darování, ale také otevíráme cestu hřejivé zpětné vazbě,“ uvádí autoři projektu na svých stránkách.

Zdroj: Nepanikař, Útulek Tibet, Breakfast story, Milý Ježíšku, Moment dobročinný secondhand, Diecézní charita Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…