Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Nevypusť duši šíří mezi mladými osvětu o duševním zdraví

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nevypusť duši

Duševní zdraví je v životě člověka stejně důležité jako to fyzické, málokdo mu ale věnuje dostatečnou pozornost. Nezisková organizace Nevypusť duši se proto právě této oblasti věnuje a snaží se v ní jak vzdělávat, tak pomáhat.

Před dvěma lety kamarádky Marie a Tereza zjistily, že mají podobný sen – založit osvětový projekt o duševním zdraví. Obě zároveň dříve samy měly psychické problémy, což je motivovalo pomáhat ostatním a rozšířit informovanost o podobných věcech. Během léta získaly podporu několika českých organizací i nadšených dobrovolníků a na podzim odstartovaly kampaň.

Kampaň se setkala s velkým ohlasem, úspěšně se šířila po sociálních sítích a během týdne projektu přibylo tisíc facebookových lajků. Rychle se ukázalo, že kampaň nebude dívkám stačit, a tak záhy založily neziskovou organizaci.

Nevypusť duši pracuje s hlavní myšlenkou, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života, a proto je nezbytné o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém. Zároveň lidi vyzývá: Nezapomínejte na svou psychiku a nevypusťte duši!

Projekt se podílí na řadě různých aktivit. Pořádá informační workshopy pro středoškoláky i firmy, prezentuje se ale i na veřejných akcích. Hojně využívá sociální sítě, jejichž prostřednictvím se snaží jak šířit fakta, tak bořit mýty, které jsou s duševním zdravím a psychickými nemocemi spjaté. Užitečná je i webová stránka, kde jsou mimo jiné rady, kde hledat pomoc nebo jak se chovat k blízkému člověku trpícímu psychickými obtížemi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.