Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Nevypusť duši šíří mezi mladými osvětu o duševním zdraví

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nevypusť duši

Duševní zdraví je v životě člověka stejně důležité jako to fyzické, málokdo mu ale věnuje dostatečnou pozornost. Nezisková organizace Nevypusť duši se proto právě této oblasti věnuje a snaží se v ní jak vzdělávat, tak pomáhat.

Před dvěma lety kamarádky Marie a Tereza zjistily, že mají podobný sen – založit osvětový projekt o duševním zdraví. Obě zároveň dříve samy měly psychické problémy, což je motivovalo pomáhat ostatním a rozšířit informovanost o podobných věcech. Během léta získaly podporu několika českých organizací i nadšených dobrovolníků a na podzim odstartovaly kampaň.

Kampaň se setkala s velkým ohlasem, úspěšně se šířila po sociálních sítích a během týdne projektu přibylo tisíc facebookových lajků. Rychle se ukázalo, že kampaň nebude dívkám stačit, a tak záhy založily neziskovou organizaci.

Nevypusť duši pracuje s hlavní myšlenkou, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života, a proto je nezbytné o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém. Zároveň lidi vyzývá: Nezapomínejte na svou psychiku a nevypusťte duši!

Projekt se podílí na řadě různých aktivit. Pořádá informační workshopy pro středoškoláky i firmy, prezentuje se ale i na veřejných akcích. Hojně využívá sociální sítě, jejichž prostřednictvím se snaží jak šířit fakta, tak bořit mýty, které jsou s duševním zdravím a psychickými nemocemi spjaté. Užitečná je i webová stránka, kde jsou mimo jiné rady, kde hledat pomoc nebo jak se chovat k blízkému člověku trpícímu psychickými obtížemi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…