Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Nevypusť duši šíří mezi mladými osvětu o duševním zdraví

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nevypusť duši

Duševní zdraví je v životě člověka stejně důležité jako to fyzické, málokdo mu ale věnuje dostatečnou pozornost. Nezisková organizace Nevypusť duši se proto právě této oblasti věnuje a snaží se v ní jak vzdělávat, tak pomáhat.

Před dvěma lety kamarádky Marie a Tereza zjistily, že mají podobný sen – založit osvětový projekt o duševním zdraví. Obě zároveň dříve samy měly psychické problémy, což je motivovalo pomáhat ostatním a rozšířit informovanost o podobných věcech. Během léta získaly podporu několika českých organizací i nadšených dobrovolníků a na podzim odstartovaly kampaň.

Kampaň se setkala s velkým ohlasem, úspěšně se šířila po sociálních sítích a během týdne projektu přibylo tisíc facebookových lajků. Rychle se ukázalo, že kampaň nebude dívkám stačit, a tak záhy založily neziskovou organizaci.

Nevypusť duši pracuje s hlavní myšlenkou, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života, a proto je nezbytné o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém. Zároveň lidi vyzývá: Nezapomínejte na svou psychiku a nevypusťte duši!

Projekt se podílí na řadě různých aktivit. Pořádá informační workshopy pro středoškoláky i firmy, prezentuje se ale i na veřejných akcích. Hojně využívá sociální sítě, jejichž prostřednictvím se snaží jak šířit fakta, tak bořit mýty, které jsou s duševním zdravím a psychickými nemocemi spjaté. Užitečná je i webová stránka, kde jsou mimo jiné rady, kde hledat pomoc nebo jak se chovat k blízkému člověku trpícímu psychickými obtížemi.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.