Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Dětský čin roku ocenil hrdinské příběhy mladých lidí

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels

Podat pomocnou ruku nebo rovnou zachránit život. Takové věci nejsou dětem vůbec cizí. Rok co rok to dokazuje ocenění Dětský čin roku, které pravidelně mezi dětmi vybírá hrdiny všedních dní i tvůrce velkých skutků.

Nejsilnější příběh patnáctého ročníku zažili kamarádi Pavel a Robert, kteří se spolu o letním večeru vydali na koupaliště. Pavel chtěl druhého kamaráda trumfnout a přeplavat celý bazén pod vodou. Už se ale nevynořil. Večer mohl dopadnout tragicky, kdyby dvanáctiletý Robert kamaráda nevytáhl z vody a neposkytl mu první pomoc včetně resuscitace a umělého dýchání. Oceněna byla také devítiletá Laura, která v dětském domově pečuje o své sourozence, nebo její třináctiletá jmenovkyně, která předala ostatním inspiraci, jak mohou se svou třídou pomoct ostatním – například skrze adopci afrických dětí.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo přes 580 příběhů. Výběr zúžila odborná porota, vítěze pak vybíraly samy děti. „Je velmi osvěžující číst tyto příběhy. Některé jsou inspirativní, jiné velice dojímavé. Ale ze všech vždycky cítím velkou naději. Naději v to, že dobro mezi námi je a vždy bude,“ uvedl dlouholetý předseda projektu Aleš Háma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…