Pouhých 36 hodin měli soutěžící Evropského zeleného hackathonu Greenhack na to, aby našli řešení výzvy spojené s udržitelným rozvojem a chováním spotřebitelů i globálních firem. Soutěž vyhrál projekt Re-pair + Re-use + Re-sell, jehož autoři vymysleli aplikaci pro delší životnost nábytku IKEA.
Největší zelené inovační akce v Evropě, která se konala v Praze, se zúčastnilo celkem 200 inovátorů z Česka i zahraničí. Vítězný tým Unicorn Hackers představil řešení hned tří problémů spojených s delší životností nábytku, a sice jednoduchou opravu, druhotné použití a prodej použitých kusů. „Naše aplikace umožní pomocí QR kódu identifikovat nábytek IKEA a zákazník poté může jednoduše objednat nebo si nechat vyrobit chybějící náhradní díly, načerpat nápady k vylepšení nábytku nebo nepotřebný nábytek prodat,“ vysvětlil Tobiáš Vybíral z Unicorn Hackers.
Na druhém místě skončil projekt BASF in your pocket, který porotu nadchnul svým univerzálním označováním chemických sloučenin. Dělené třetí a čtvrté místo pak obsadil nápad Second life for bottles zaměřený na návrhy reklamních materiálů a tvárnic z pivních lahví a Nature Catcher – Vysočina, jehož cílem je pomoci s problémem nelegálních skládek a zvýšením počtu turistů v kraji Vysočina.
Hackathon je akce, během níž experti vymýšlí řešení konkrétních problémů například z oblasti zdravotnictví, ekologie, dopravy či energetiky. Tématy letošního Greenhacku pak byla změna klimatu, nadměrná spotřeba, nezodpovědná výroba a neefektivní řízení zdrojů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…