Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak prodloužit životnost nábytku a eliminovat skládky? Zelený hackathon překypoval nápady

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Pouhých 36 hodin měli soutěžící Evropského zeleného hackathonu Greenhack na to, aby našli řešení výzvy spojené s udržitelným rozvojem a chováním spotřebitelů i globálních firem. Soutěž vyhrál projekt Re-pair + Re-use + Re-sell, jehož autoři vymysleli aplikaci pro delší životnost nábytku IKEA.

Největší zelené inovační akce v Evropě, která se konala v Praze, se zúčastnilo celkem 200 inovátorů z Česka i zahraničí. Vítězný tým Unicorn Hackers představil řešení hned tří problémů spojených s delší životností nábytku, a sice jednoduchou opravu, druhotné použití a prodej použitých kusů. „Naše aplikace umožní pomocí QR kódu identifikovat nábytek IKEA a zákazník poté může jednoduše objednat nebo si nechat vyrobit chybějící náhradní díly, načerpat nápady k vylepšení nábytku nebo nepotřebný nábytek prodat,“ vysvětlil Tobiáš Vybíral z Unicorn Hackers.

Na druhém místě skončil projekt BASF in your pocket, který porotu nadchnul svým univerzálním označováním chemických sloučenin. Dělené třetí a čtvrté místo pak obsadil nápad Second life for bottles zaměřený na návrhy reklamních materiálů a tvárnic z pivních lahví a Nature Catcher – Vysočina, jehož cílem je pomoci s problémem nelegálních skládek a zvýšením počtu turistů v kraji Vysočina.

Hackathony se těší velké oblibě. Ilustrační foto: Unsplash

Hackathon je akce, během níž experti vymýšlí řešení konkrétních problémů například z oblasti zdravotnictví, ekologie, dopravy či energetiky. Tématy letošního Greenhacku pak byla změna klimatu, nadměrná spotřeba, nezodpovědná výroba a neefektivní řízení zdrojů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…