Bolesti bederní páteře jsou u dospělé populace velmi časté a dokážou člověka úplně vyřadit z provozu. Tým antropologů z Univerzity v New Yorku se proto zaměřil na hledání příčiny potíží – a našel ji díky našim neandrtálským předkům.
Vědci ve studii zveřejněné v časopise PNAS Nexus zkoumali zakřivení páteře u lidí před a po průmyslové revoluci a srovnávali je s neandrtálci, jejichž kosterní stavba je srovnatelná s moderním člověkem. Učinili při tom zajímavé zjištění. Páteř lidí žijících v době po průmyslové revoluci se na rozdíl od těch žijících před ní výrazně liší od páteře neandrtálců.
Po průmyslové revoluci se totiž výrazně změnil styl života. Větší dostupnost stolů a židlí, zvyšující se nabídka sedavých zaměstnání i omezení aktivních povolání, jako je práce v zemědělství, odstartovaly změny v lidské páteři. „Výzkum ukázal, že bolesti zad se vyskytují především u lidí žijících ve městech, a to převážně u povolání vyžadujících setrvání v nepříjemných pozicích, jako je sezení na židli či náklon dopředu,“ uvedl Scott Williams z Univerzity v New Yorku.
Meziobratlové ploténky, které podporují vývoj správného bederního zakřivení, začaly postupně degradovat. Obratle ve spodní oblasti zad na změnu reagovaly vzájemným zaklíněním. To v důsledku způsobilo neadekvátní zakřivení páteře, které způsobuje bolesti zad.
Zdroj: New York University, Oxford Academic, Goodnewsnetwork
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…