Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč máme na svět tak rozdílné pohledy? Vědci ukázali na část mozku

Ilustrační foto: Depositphotos

Sto lidí, sto chutí a sto různých pohledů na svět. Názory a představy o světě se liší člověk od člověka, a proto může být těžké pochopit a přijmout perspektivu ostatních. Tomuto problému, kterému dennodenně čelíme, se nyní podívali na kloub i vědci. V nové studii přinesli zajímavé poznatky a tipy, jak předcházet konfliktům, které z rozdílného pohledu na svět plynou.

Důvodem, proč vidíme svět jinýma očima, je podle vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles část mozku zvaná gestalt kortex. Našli bychom ji za uchem mezi částmi mozku zodpovídajícími za smysly.

Při přemýšlení o světě se často setkáváme s nedostatkem informací a tyto mezery ve vnímané realitě je třeba nějak zaplnit. Právě o to se stará gestalt kortex, který nám pomáhá vytvořit celkový obrázek a interpretovat si informaci, které je nedokonalá a pouze částečná. Každý si však tyto mezery zaplní trochu jiným způsobem.

S tím vším podle psychologů souvisí pojem naivní realismus, čili představa, že jsou to naše názory a pohledy na svět, které jsou pravdivé nebo pravdivější než názory druhých lidí. Podle autora studie profesora Matthewa Liebermana je právě naivní realismus nejčastější příčinou konfliktů mezi lidmi.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak zabránit konfliktům a přijmout perspektivy druhých?

Vztahy nejsou jen radost, ale také práce, a chceme-li s druhými dobře vycházet, musíme se snažit pochopit jejich pohled na svět. To nám může pomoci zabránit konfliktům a konfrontacím.

Jak konfliktům zabránit?

  • Myslete na obě strany

Podívat se při hádce na konflikt očima druhého člověka je stejně tak těžké jako důležité. Když se snažíme pochopit i argumenty druhého člověka, pomůže nám to vrátit se nohama na zem a zůstat u jádra věci. Stejně tak bychom měli brát ohled na pocity obou zúčastněných stran.

  • Neupravujte si pravdu a pracujte jen s fakty

Při hádce máme často tendenci upravovat realitu v náš prospěch a mluvit s nadsázkou. Když druhého z něčeho obviňujeme, často používáme slova jako nikdy, vždy nebo všechno. Málokdy se však něco děje vždy nebo nikdy a je zbytečné taková silná slova používat, protože poté posouvají hádku tam, kam bychom s čistou hlavou nikdy nezašli. Držte se faktů a zdržte se nadsazených tvrzení.

  • Nejprve naslouchejte, teprve poté mluvte

Snažte se druhému naslouchat, díky čemuž budete snáze držet pod kontrolou své emoce a pochopíte, co se vám váš partner snaží říct. Poslouchejte ale opravdu všechno, co druhý člověk říká, nejen to, co chcete slyšet.

  • Vydechněte

S horkou hlavou se jedná mnohem hůř a ke kompromisu snáze dojdete, pokud budete více v klidu. Zkuste se nejprve vydýchat, ujasnit si svou perspektivu a argumenty a teprve poté se pusťte do vyříkávání problémů, co vás trápí.

Autorský článek s využitím informací z verywellmind.com, technologynetwork.com a blog.sandglaz.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Ve vraku lodi z 18. století byl nalezen poklad v hodnotě 17 miliard dolarů

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…