Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč máme na svět tak rozdílné pohledy? Vědci ukázali na část mozku

Ilustrační foto: Depositphotos

Sto lidí, sto chutí a sto různých pohledů na svět. Názory a představy o světě se liší člověk od člověka, a proto může být těžké pochopit a přijmout perspektivu ostatních. Tomuto problému, kterému dennodenně čelíme, se nyní podívali na kloub i vědci. V nové studii přinesli zajímavé poznatky a tipy, jak předcházet konfliktům, které z rozdílného pohledu na svět plynou.

Důvodem, proč vidíme svět jinýma očima, je podle vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles část mozku zvaná gestalt kortex. Našli bychom ji za uchem mezi částmi mozku zodpovídajícími za smysly.

Při přemýšlení o světě se často setkáváme s nedostatkem informací a tyto mezery ve vnímané realitě je třeba nějak zaplnit. Právě o to se stará gestalt kortex, který nám pomáhá vytvořit celkový obrázek a interpretovat si informaci, které je nedokonalá a pouze částečná. Každý si však tyto mezery zaplní trochu jiným způsobem.

S tím vším podle psychologů souvisí pojem naivní realismus, čili představa, že jsou to naše názory a pohledy na svět, které jsou pravdivé nebo pravdivější než názory druhých lidí. Podle autora studie profesora Matthewa Liebermana je právě naivní realismus nejčastější příčinou konfliktů mezi lidmi.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak zabránit konfliktům a přijmout perspektivy druhých?

Vztahy nejsou jen radost, ale také práce, a chceme-li s druhými dobře vycházet, musíme se snažit pochopit jejich pohled na svět. To nám může pomoci zabránit konfliktům a konfrontacím.

Jak konfliktům zabránit?

  • Myslete na obě strany

Podívat se při hádce na konflikt očima druhého člověka je stejně tak těžké jako důležité. Když se snažíme pochopit i argumenty druhého člověka, pomůže nám to vrátit se nohama na zem a zůstat u jádra věci. Stejně tak bychom měli brát ohled na pocity obou zúčastněných stran.

  • Neupravujte si pravdu a pracujte jen s fakty

Při hádce máme často tendenci upravovat realitu v náš prospěch a mluvit s nadsázkou. Když druhého z něčeho obviňujeme, často používáme slova jako nikdy, vždy nebo všechno. Málokdy se však něco děje vždy nebo nikdy a je zbytečné taková silná slova používat, protože poté posouvají hádku tam, kam bychom s čistou hlavou nikdy nezašli. Držte se faktů a zdržte se nadsazených tvrzení.

  • Nejprve naslouchejte, teprve poté mluvte

Snažte se druhému naslouchat, díky čemuž budete snáze držet pod kontrolou své emoce a pochopíte, co se vám váš partner snaží říct. Poslouchejte ale opravdu všechno, co druhý člověk říká, nejen to, co chcete slyšet.

  • Vydechněte

S horkou hlavou se jedná mnohem hůř a ke kompromisu snáze dojdete, pokud budete více v klidu. Zkuste se nejprve vydýchat, ujasnit si svou perspektivu a argumenty a teprve poté se pusťte do vyříkávání problémů, co vás trápí.

Autorský článek s využitím informací z verywellmind.com, technologynetwork.com a blog.sandglaz.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…