Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pro duševní zdraví je lepší běh v přírodě než návštěva posilovny

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Běh na čerstvém vzduchu. Nádech a výdech. Pravidelný rytmus úderů nohou o mechem pokrytou zem. Všude okolo štěbetání sýkorek, šumění listů, možná i zurčení potoka. Podle výzkumu má běh lesem mnohem lepší dopad na duševní zdraví než cvičení v posilovně.

Skotští výzkumníci z Glasgow University zkoumali, jaké jsou účinky toho, když lidé cvičí venku na čerstvém vzduchu a když cvičí v uzavřených budovách. Do výzkumu byly zahrnuty aktivity jako chůze, běh a jízda na kole. Zjistilo se, že pokud je člověk obklopen stromy a trávou, snižuje se jeho hladina stresu. Kdo chce tedy při sportu relaxovat, měl by rozhodně zamířit do přírody. Dále bylo zjištěno, že to byly pouze aktivity provozované venku, které byly spojeny se sníženým rizikem špatného duševního zdraví.

Výzkumníci dále zjistili, že běhání, podobně jako obyčejná procházka lesem mají pozitivní účinek na lidi, kteří trpí depresí a úzkostí. Studie také ukázala, že kladný účinek na duševní zdraví je při pobytu v lese až o 50 procent vyšší oproti cvičení v tělocvičně. Pro zajištění alespoň malého účinku na duševní zdraví je zapotřebí cvičit venku alespoň jednou týdně, delší a častější pobyt účinky zvyšuje.

Výzkum byl proveden profesorem Richardem Mitchellem z Glasgow University na vzorku 2000 fyzicky aktivních lidí v roce 2008. „Lidé vykazovali zhruba o padesát procent lepší duševní zdraví, pokud byly fyzicky aktivní v přírodě oproti těm, kteří v přírodě nebyli,“ uvedl Mitchell k výsledkům. Tento efekt nepůsobil na vážná duševní onemocnění, ale spíše na běžné problémy každodenního života, jako jsou lehká deprese, neschopnost usnout nebo vysoká hladina stresu.

Je obecně známo, že lidem pomáhá se zklidnit, když je obklopují stromy a lesy. „Nebyl jsem překvapen zjištěním, že pohyb v přírodě je dobrý pro naše duševní zdraví. Ne, to co mě překvapilo, bylo to, o kolik lepší je pro naše duševní zdraví cvičení v přírodě oproti jiným místům jako je tělocvična nebo posilovna,“ dodává Mitchell, který současně podporuje myšlenku, že by se měly lesy chránit.

Zdroj: telegraph.co.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost