Odpadkům neutečeme. Plogging – kombinace sportu a ekologie dobývá Česko

Zdroj fotografie: Pixabay

Ekologie se hlásí o slovo i v oblasti sportu a fitness. Plogging – kombinace rekreačního běhu a ochrany přírody před záplavou odhozených odpadků si získává oblibu i v našich končinách.

Nápad spojit příjemné s užitečným, tedy oblíbený jogging se sběrem odpadků a jejich následným vytříděním, se zrodil před dvěma lety ve Švédsku. Pod názvem plogging (odvozeno od švédského slovesa „plocka upp“, což znamená sesbírat) se brzy stal trendem i v dalších zemích.

O rozvoj ploggingu v Česku se zasadila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola. Ta se v rámci celosvětové kampaně World Without Waste (Svět bez odpadu) zavázala do roku 2030 dosáhnout stoprocentní recyklovatelnosti používaných obalových materiálů.

Organizátoři vyzývají běžce všech stupňů pokročilosti, aby se připojili a inspirovali ostatní. Příspěvky pod hashtagem #PloggingCesko tak pomalu zaplňují Instagram. V rámci celosvětové iniciativy World Clean Up Day 2018 vyběhnou sběrači odpadu už tuto sobotu 15. září.

Autor článku

Adéla Svobodová