Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme nejlepší letní kulturní tipy! Zkuste divadlo pod hvězdami, koncerty nebo autokino

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Víte, jak nejlépe spojit příjemné s užitečným? Třeba tím, že se vydáte na jednu z mnoha kulturních akcí, které se toto léto v Česku pořádají. Nejen, že si dopřejete hezký zážitek, ale navíc ještě uděláte dobrou věc a podpoříte naši uměleckou scénu, na kterou koronakrize těžce dopadla. Přečtěte si, kam všude můžete vyrazit. 

Jednou z největších letních událostí jsou každoroční Letní shakespearovské slavnosti, které se konají v Praze, v Brně a v Ostravě. Lístky na ně sice rychle mizí, v Praze se ale ještě bez problémů dostanete na všechny hry od příštího víkendu dál, v Brně a v Ostravě pak třeba na Zkrocení zlé ženy. Máte tedy stále jedinečnou možnost vychutnat si excelentní výkony známých herců v nově nastudovaných klasikách jako Hamlet nebo Zimní pohádka.

Martin Hofmann a Veronika Arichteva v inscenaci Zimní pohádka. Zdroj fotografie: Pavel Mára

Nebo máte chuť vydat se do cirkusu? Festival nového cirkusu a divadla Letní Letná nabízí v průběhu tří týdnů to nejlepší z tuzemského i zahraničního umění. Letos se můžete těšit například na známý Cirk La Putyka nebo vtipnou divadelní partu VOSTO5. Objeví se ale i soubory ze Španělska a Francie. Samozřejmostí je i doprovodný program v podobě výtvarných a cirkusových dílen a speciální linie pro děti.  

Festival cirkusu i divadla nabídne letos Letní Letná. Zdroj fotografie: Pixabay

Chcete do kina, ale máte zároveň chuť zažít něco neobvyklého a ještě být v naprostém bezpečí před koronavirem? V autokině u stadionu Strahov se budete cítit jako v Americe. Kromě filmových projekcí si tam až do konce září můžete užít i vystoupení kapel a DJů nebo víkendové akce pro rodiny s dětmi. Ti pěší z vás nemusejí zoufat, jsou pro vás připravena lehátka přímo před plátnem. Filmové projekce začínají vždy v 21.30 hodin. 

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Jestli preferujete tradiční letní kino, na které je momentálně počasí jako stvořené, můžete si přijít na své i mimo Prahu. Pardubické letní kino Pernštejn je největší v republice a nabízí opravdu bohatý filmový program – projekce si můžete vychutnat každý prázdninový večer od 21.30 hodin, a to zcela zdarma. Pro aktuální program sledujte facebookovou stránku kina.

Letní kina jsou v této sezóně velmi oblíbená. Zkusit můžete třeba to v Pardubicích. Zdroj fotografie: letni-kino.cz

Pozadu samozřejmě nemůže zůstat ani moravská metropole. V Brně najdete mimo jiné i letní kino na Biskupském dvoře, kde můžete čekat mnohem víc než jen filmy. Je totiž součástí festivalu Léto na dvoře Městského divadla Brno, takže si kromě filmových hitů můžete užít i představení z repertoáru divadla. Tento čtvrtek zajděte například na adaptaci legendárního britského stromu Jistě, pane premiére!

Brno nabízí pestrou škálu letní zábavy. Zdroj fotografie: Pixabay

Na hradě Špilberk si zase kromě filmů v letním kině můžete užít i koncerty populárních hudebníků. Ve čtvrtek 13. srpna vás například svými parodiemi na populární hudbu pobaví kapela Morčata na útěku, na konci srpna vystoupí rappeři Prago Union či zpěvák David Koller. Pokud byste hudby ještě neměli dost, navštivte od 14. do 29. srpna festival Metro Open Air, který pořádá stejnojmenný hudební klub. Na festivalu si také můžete vybrat z pestré žánrové směsice. Například poslední prázdninový víkend zakončí program Tomáš Klus se svou kapelou.

Kulturu najdete i na českých zámcích a hradech. Zdroj fotografie: Pixabay

Na závěr přinášíme ještě pár tipů, jak spojit kulturní zážitek s výletem. Do příštího víkendu můžete stále stihnout festival Prázdniny v Telči a užít si vystoupení Lenky Filipové, skupiny Monkey Business nebo Ondřeje Havelky a Melody Makers. Na zámku Hluboká probíhá až do září festival Hudební léto Hluboká. Pokud vás to táhne spíš na sever, můžete si na zámku Hrubá skála příští víkend vychutnat klasický muzikál Noc na Karlštejně.          

Související články

Zaručeně zlepší den

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…