Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme nejlepší letní kulturní tipy! Zkuste divadlo pod hvězdami, koncerty nebo autokino

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Víte, jak nejlépe spojit příjemné s užitečným? Třeba tím, že se vydáte na jednu z mnoha kulturních akcí, které se toto léto v Česku pořádají. Nejen, že si dopřejete hezký zážitek, ale navíc ještě uděláte dobrou věc a podpoříte naši uměleckou scénu, na kterou koronakrize těžce dopadla. Přečtěte si, kam všude můžete vyrazit. 

Jednou z největších letních událostí jsou každoroční Letní shakespearovské slavnosti, které se konají v Praze, v Brně a v Ostravě. Lístky na ně sice rychle mizí, v Praze se ale ještě bez problémů dostanete na všechny hry od příštího víkendu dál, v Brně a v Ostravě pak třeba na Zkrocení zlé ženy. Máte tedy stále jedinečnou možnost vychutnat si excelentní výkony známých herců v nově nastudovaných klasikách jako Hamlet nebo Zimní pohádka.

Martin Hofmann a Veronika Arichteva v inscenaci Zimní pohádka. Zdroj fotografie: Pavel Mára

Nebo máte chuť vydat se do cirkusu? Festival nového cirkusu a divadla Letní Letná nabízí v průběhu tří týdnů to nejlepší z tuzemského i zahraničního umění. Letos se můžete těšit například na známý Cirk La Putyka nebo vtipnou divadelní partu VOSTO5. Objeví se ale i soubory ze Španělska a Francie. Samozřejmostí je i doprovodný program v podobě výtvarných a cirkusových dílen a speciální linie pro děti.  

Festival cirkusu i divadla nabídne letos Letní Letná. Zdroj fotografie: Pixabay

Chcete do kina, ale máte zároveň chuť zažít něco neobvyklého a ještě být v naprostém bezpečí před koronavirem? V autokině u stadionu Strahov se budete cítit jako v Americe. Kromě filmových projekcí si tam až do konce září můžete užít i vystoupení kapel a DJů nebo víkendové akce pro rodiny s dětmi. Ti pěší z vás nemusejí zoufat, jsou pro vás připravena lehátka přímo před plátnem. Filmové projekce začínají vždy v 21.30 hodin. 

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Jestli preferujete tradiční letní kino, na které je momentálně počasí jako stvořené, můžete si přijít na své i mimo Prahu. Pardubické letní kino Pernštejn je největší v republice a nabízí opravdu bohatý filmový program – projekce si můžete vychutnat každý prázdninový večer od 21.30 hodin, a to zcela zdarma. Pro aktuální program sledujte facebookovou stránku kina.

Letní kina jsou v této sezóně velmi oblíbená. Zkusit můžete třeba to v Pardubicích. Zdroj fotografie: letni-kino.cz

Pozadu samozřejmě nemůže zůstat ani moravská metropole. V Brně najdete mimo jiné i letní kino na Biskupském dvoře, kde můžete čekat mnohem víc než jen filmy. Je totiž součástí festivalu Léto na dvoře Městského divadla Brno, takže si kromě filmových hitů můžete užít i představení z repertoáru divadla. Tento čtvrtek zajděte například na adaptaci legendárního britského stromu Jistě, pane premiére!

Brno nabízí pestrou škálu letní zábavy. Zdroj fotografie: Pixabay

Na hradě Špilberk si zase kromě filmů v letním kině můžete užít i koncerty populárních hudebníků. Ve čtvrtek 13. srpna vás například svými parodiemi na populární hudbu pobaví kapela Morčata na útěku, na konci srpna vystoupí rappeři Prago Union či zpěvák David Koller. Pokud byste hudby ještě neměli dost, navštivte od 14. do 29. srpna festival Metro Open Air, který pořádá stejnojmenný hudební klub. Na festivalu si také můžete vybrat z pestré žánrové směsice. Například poslední prázdninový víkend zakončí program Tomáš Klus se svou kapelou.

Kulturu najdete i na českých zámcích a hradech. Zdroj fotografie: Pixabay

Na závěr přinášíme ještě pár tipů, jak spojit kulturní zážitek s výletem. Do příštího víkendu můžete stále stihnout festival Prázdniny v Telči a užít si vystoupení Lenky Filipové, skupiny Monkey Business nebo Ondřeje Havelky a Melody Makers. Na zámku Hluboká probíhá až do září festival Hudební léto Hluboká. Pokud vás to táhne spíš na sever, můžete si na zámku Hrubá skála příští víkend vychutnat klasický muzikál Noc na Karlštejně.          

Související články

Zaručeně zlepší den

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…