Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přímý přenos z krmení tučňáků nebo přistávání letadla. Pomalá televize dobývá svět

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Koncept Slow TV, čili „pomalé televize“, si získal ve světě v posledních letech nesmírnou oblibu. Ačkoliv s nápadem přišli Norové a svět zaujali dech beroucími záběry typické norské krajiny, projekt se ujal i v České republice. Pomalá televize nabízí divákům vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Sledovat tak můžete zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, které se odehrávají právě v tomto okamžiku.

S úplně prvním přenosem skrz pomalou televizi přišel Andy Warhol, který to myslel spíše jako recesi. Natočil totiž v roce 1963 svého kamaráda Johna Giorna z různých úhlů v pětihodinovém filmu, jak spí. Nápad oživili v nedávné době Norové, kdy Thomas Hellum místní oslnil s online přenosem plavby kolem Norska. Tím se inspirovali i dva Češi Jan Kužník a Ivan Sobička, jež pomalou televizi přivedli do tuzemska a rozjeli v současnosti velmi oblíbený projekt.

Jejich verze pomalé televize byla spuštěna na konci června na serveru Playtvak.cz a od té doby si získala mnoho příznivců. V půlce srpna navíc Slow TV oslavila hranici jednoho milionu zhlédnutí. Aktuálně je možné sledovat online vysílání z různých míst České republiky a k dispozici je také archiv přenosů. Diváci, kteří hledají nevšední zábavu, mohou místo televizních zpráv koukat například do ohrady s bílými jeleny, na sjíždění jezu v Herbertově nebo na přistávání letadla na Letišti Václava Havla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.