Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přímý přenos z krmení tučňáků nebo přistávání letadla. Pomalá televize dobývá svět

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Koncept Slow TV, čili „pomalé televize“, si získal ve světě v posledních letech nesmírnou oblibu. Ačkoliv s nápadem přišli Norové a svět zaujali dech beroucími záběry typické norské krajiny, projekt se ujal i v České republice. Pomalá televize nabízí divákům vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Sledovat tak můžete zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, které se odehrávají právě v tomto okamžiku.

S úplně prvním přenosem skrz pomalou televizi přišel Andy Warhol, který to myslel spíše jako recesi. Natočil totiž v roce 1963 svého kamaráda Johna Giorna z různých úhlů v pětihodinovém filmu, jak spí. Nápad oživili v nedávné době Norové, kdy Thomas Hellum místní oslnil s online přenosem plavby kolem Norska. Tím se inspirovali i dva Češi Jan Kužník a Ivan Sobička, jež pomalou televizi přivedli do tuzemska a rozjeli v současnosti velmi oblíbený projekt.

Jejich verze pomalé televize byla spuštěna na konci června na serveru Playtvak.cz a od té doby si získala mnoho příznivců. V půlce srpna navíc Slow TV oslavila hranici jednoho milionu zhlédnutí. Aktuálně je možné sledovat online vysílání z různých míst České republiky a k dispozici je také archiv přenosů. Diváci, kteří hledají nevšední zábavu, mohou místo televizních zpráv koukat například do ohrady s bílými jeleny, na sjíždění jezu v Herbertově nebo na přistávání letadla na Letišti Václava Havla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.