Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové poznatky vědců: Tučňáků na Antarktidě navzdory oteplování přibylo

Tučňáci císařští poblíž výzkumné stanice BAS Halley. Zdroj fotografie: British Antarctic Survey

Podle nové studie žije na Antarktidě o dvacet procent více kolonií tučňáků císařských, než se předpokládalo. Na výzkumu pracovali vědci z anglického ústavu British Antarctic Survey (BAS) a celkem se nyní na kontinentě podle globálního sčítání nachází 61 kolonií tučňáků císařských.

Výzkumníci své zkoumání provedli s pomocí technologie satelitního mapování, kdy využili snímky z mise Evropské komise s názvem Copernicus Sentinel-2. Na Antarktidě našli jedenáct nových kolonií, z nichž tři byly identifikovány již dříve, ale dosud nebyly potvrzeny. „Je to skvělý objev. I když je to ale dobrá zpráva, nové kolonie jsou malé a celkový počet tučňáků se zvýšil o pouhých pět až deset procent na zhruba půl milionu jedinců,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Peter Fretwell.

Zkoumat tučňáky císařské je zpravidla obtížné, protože žijí ve špatně přístupných zaledněných oblastech, kde teploty klesají i pod padesát stupňů Celsia. Ke svému rozmnožování potřebují mořský led, kterého ale v posledních letech kvůli změnám klimatu ubývá. Podle Phila Trathana z BAS je nález nových kolonií sice nepochybně dobrou zprávou, jejich místa rozmnožování jsou ale v lokalitách, kde by podle modelových projekcí měly populace tučňáků v budoucnu spíše klesat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.