Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejstarší muž Austrálie plete svetry pro zraněné tučňáky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Představte si, že je vám přes sto let. Jak trávíte volný čas? Odpočíváte? Občas si zapnete televizi nebo rádio? Výjimečně se začtete do knihy nebo luštíte křížovku? Alfred Date má trochu jiné stáří. Plete totiž svetry pro tučňáky.

Nadace Penguin Foundation, která se zaměřuje na ochranu tučňáků australského ostrova Phillip Island, vydala loni v březnu výzvu. Po velkém úniku ropy, který zranil stovky tučňáků, požádala lidi z celého světa, zda by mohli uplést a věnovat svetry pro zraněná zvířata.

Jakkoliv se může zdát představa svetrů pro tučňáky podivná, je tato metoda ve skutečnosti opravdu účinná. Ropa nejenže je pro ptáky toxická, navíc jim snadno zamotá vnější peří, takže tekutina může prosakovat skrz, a peří pro ně tak přestává být ochranou. Pletené oblečky tomu zabraňují. Potvrdilo se to v roce 2001, kdy po podobném incidentu svetry zajistily, že se 96 % zraněných tučňáků úspěšně vrátilo do přírody.

Ohlasy na výzvu nadace byly obrovské, a tak se rychle nasbíral potřebný počet tučňáčího ošacení. Jedním z těch, kdo svetry upletli a poté věnovali, byl i Alfred Date – nejen nejstarší ze zapojených pletařů, ale zároveň i nejstarší australský občan. Podle svých slov nemohl takovou žádost odmítnout.

Date plete přes osmdesát let, přivedla ho k tomu příbuzná, když mu jednoho dne přinesla vlnu, pletací jehlice a řekla: upleť svetr. A tak ho Date upletl. Přestože je mu nyní už sto devět let, stále plete šály pro přátele a dokonce čepičky pro předčasně narozená miminka. Anebo právě svetry pro zraněné tučňáky.

Zdroj: ninemsn.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.