Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Stoletý nůž Rybička značky Mikov proplouvá kapsami všech generací

Nůž Rybička je unikát, jeho autor ale není znám. Foto: se svolením firmy Mikov

V kapse ho nosila a stále nosí spousta českých kluků a holek. A to i těch velkých. Díky svému nevšednímu vizuálu získal tento zavírací nůž název i popularitu. Jak ale legendární Rybička před více než sto lety vznikla? A jakou cestu od té doby uplavala?

Psal se rok 1794, kdy v Českém Švýcarsku, kraji už dlouho známém výrobou nožů, založil Ignaz Rösler první továrnu zaměřenou právě na tento typ výrobků. Na tradici později navázala i firma Mikov, která vznikla v roce 1955 sloučením tehdejších dvou národních podniků působících v Mikulášovicích – Sandrik a Koh-i-Noor. Název Mikov je prostou zkratkou pro Mikulášovický kovoprůmysl.

Jenže zatímco historie firmy je jasně zaznamenána, podrobnosti o vzniku signifikantního nože Rybička jsou dosud nejasné. V sortimentu mikulášovických firem se prokazatelně nachází déle než sto let, nicméně jméno nožíře, který ho poprvé uvedl na trh, stále čeká na své objevení.

Unikátní design zůstává

Původní střenka nože byla z plechu, nyní se vyrábí pomocí tlakového lití zinku. Čepel dříve tvořila uhlíková ocel, kterou ale nahradil nerez. Mírnými úpravami prošla i velikost, nicméně design zůstal po celé staletí zachován.

Rybiček se každoročně prodají stovky tisíc. Foto: se svolením firmy Mikov

A jak se Rybička vyrábí? „Čepele a pera se vystřihují na lisovacích automatech a pak se skládají dohromady se střenkami odlitými ze zinku. Vše se pak snýtuje na speciálních přípravcích, a nakonec ručně naostří,“ popisuje Bedřich Jetelina, ředitel komunikace společnosti. Do portfolia firmy patří vedle Rybičky řada dalších nožů od loveckých po kuchyňské stejně jako kancelářská technika nebo ruční nářadí. Žádný produkt ale nezískal takovou oblibu jako osobitý nožík ve tvaru rybky.

Právě design je hlavním specifikem nože, výjimečný je ale i díky roli, kterou v životech mnoha Čechů sehrál. „Během své staleté historie se nůž stal součástí něčeho, co by se dalo nazvat ‚přechodový rituál‘, kdy otcové a dědové svým vnukům a vnučkám dávají Rybičku jako první nůž, který je uvádí do světa dospělých. Stejně tak to kdysi prožili oni sami, a Rybička tak pomáhá budovat rodinné tradice a pouto mezi generacemi,“ uvádí Jetelina. To potvrzují i čísla – ročně se tohoto nože prodá několik stovek tisíc kusů. Do zahraničí se vyváží spíš jako rarita. Oblibě se těší třeba ve Spojených státech amerických, nicméně opravdovou srdcovkou zůstává především pro Čechy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…