Mentální anorexie, schizofrenie nebo Aspergerův syndrom. Duševní choroby jsou v české společnosti pořád velké tabu. O změnu situace se snaží studentky skrze originální výstavu nazvanou Příběhy bláznovství.
„S duševními nemocemi se pojí spousta mýtů a předsudků, a proto můžeme mít obavy mluvit o tom třeba i s kamarády a v rodině. Člověk s diagnózou depresivní nebo panické poruchy má často strach přiznat to v zaměstnání, a to i pokud zrovna nemá žádné obtíže. S dalšími, ještě stigmatizovanějšími chorobami, je to samozřejmě o to složitější,“ vysvětluje jedna ze studentek, které za výstavou stojí, Zuzana Špačková.
Příběhy bláznovství zobrazují na výstavních panelech devítku duševních onemocnění. Každé z nich ztvárňuje originální grafika, kterou doplňují faktické informace o nemoci. Gró panelu přitom tvoří skutečné příběhy lidí, kteří mají s danou chorobou vlastní zkušenost. Nechybí ani informace, jak pomoct s psychickým trápením sobě i ostatním.
„Snažíme se lidem podat srozumitelné informace o jednotlivých duševních chorobách. I proto, že příčinou vzniku předsudků je strach z něčeho, co neznáme a nerozumíme tomu,“ uvádí Špačková. Na přípravě výstavy spolupracovala skupina studentek ještě s dalšími sdruženími a projekty. Zpětná vazba od návštěvníků je podle autorek skvělá.
Výstava je putovní, po tomto víkendu bude k vidění na IACAPAP – mezinárodním kongresu dětské a dorostové psychiatrie v Praze. V září pak bude pokračovat v putování po Česku, mezi zastávkami figuruje třeba Telč, Ústí nad Orlicí nebo Uherské Hradiště.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…