Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přerušovaný půst může zlepšit zdraví lidí pracujících na směny, uvádí nová studie

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Na směny pracují hasiči, zdravotní sestřičky, pečovatelé v domovech pro seniory a mnozí další lidé. Jejich práce je pro značnou část z nich zároveň posláním, díky kterému pomáhají druhým. Směnný provoz je však náročný a může mít dopady na jejich zdraví. Proto se výzkumníci rozhodli zaměřit na to, jak by se to dalo zlepšit. Přišli se zajímavým poznatkem, jak uvedl server Earth.

Práce na směny je spojovaná s vyšším výskytem cukrovky, rakoviny, infarktů a dalších kardiologických potíží. Dobrou zprávou je, že se podařilo nalézt způsob, kterým je možné tato rizika výrazně snížit. Nová studie, kterou provedli vědci ze Salk Institute a UC San Diego Health, zkoumala, zda by přerušovaný půst mohl pomoci hasičům snížit hrozby vzniku některých ze zmíněných zdravotních obtíží.

Proč by právě tento způsob stravování mohl být přínosný? Hlavním problémem práce na směny je to, že narušuje přirozený cirkadiánní rytmus těla. Téměř každá buňka v těle má 24hodinové biologické hodiny, které regulují chování (například, kdy má být člověk aktivní a kdy odpočívat) a fyziologii (krevní tlak, hladinu cukru v krvi, funkci svalů). Cirkadiánní rytmy se částečně koordinují s prostředím pravidelnými, časovanými cykly světla a tmy, stejně jako prostřednictvím vzorců jídla a půstu. Narušení těchto cyklů může mít negativní dopad na zdraví. 

V předchozím výzkumu, které prováděl stejný tým vědců, se podařilo zjistit, že konzumace všech jídel v průběhu deseti hodin každý den snižuje tělesnou hmotnost a zlepšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu u lidí s metabolickým syndromem. Zajímalo je, zda lze stejného zlepšení celkového zdravotního stavu docílit i u hasičů, kteří pracují na směny.

Přerušovaným půstem ke zdraví

Studie se zúčastnilo 137 hasičů pracujících na směny v San Diegu. Nainstalovali si a používali aplikaci myCircadianClock na svých telefonech ke sledování svých stravovacích návyků po dobu tří měsíců. První část, 70 hasičů, dodržovala přerušovaný půst, kdy snědla všechna jídla v časovém okně trvajícím deset hodin. Zbylých 67 respondentů na svém jídelníčku nic neměnilo. Všichni dodržovali středomořské stravování bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a zdravé tuky. Studie zahrnovala jak zdravé jedince, tak osoby s nadváhou nebo zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak, cholesterol a zvýšená hladina cukru v krvi.

Výsledky výzkumu ukázaly, významný pokles škodlivého cholesterolu, čímž se snížila pravděpodobnost, že dojde k ucpání tepen. Změna stravování měla příznivý vliv také na duševní zdraví jedinců a snížení příjmu alkoholu zhruba o tři nápoje týdně. Došlo ke zlepšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku u těch, kteří jej měli na začátku studie zvýšený. „Ukázali jsme, že přerušované stravování je pro lidi pracující na směny, jako jsou hasiči, proveditelné a jedná se o efektivní způsob, jak mohou zlepšit své zdraví a pohodu,“ uvedla kardioložka a autorka studie Pam Taub. „Tato zjištění mohou být pravděpodobně rozšířena na širší populaci, včetně zdravotnických pracovníků, jako jsou zdravotní sestry a další,“ dodala.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Cell Metabolism

Související články

Zaručeně zlepší den

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…