Jmenuje se Destination Earth, v překladu Destinace Země a již brzy dokáže předpovědět přírodní katastrofy i jiné problémy, které by Zemi v budoucnu mohly potkat. To vše díky superpočítači, který využívá data z minulosti i aktuální údaje ze satelitních snímků, socioekonomických dat a informací, které do systému vloží lidé z řad veřejnosti.
Projekt koordinuje Evropská komise a hlavním cílem je vyvinout přesný digitální model Země pro sledování a simulaci přírodních jevů a s tím souvisejících lidských činností. Díky tomu by tak odborníci mohli včas predikovat, jaké problémy lidstvo čekají a včas se na ně připravit.
Aktuálně vznikají první dva modely, z nichž jeden bude předpovídat extrémní výkyvy počasí, jako jsou záplavy, sucho nebo lesní požáry, druhý se pak zaměří na adaptaci lidí na klimatické změny. Hotové by měly být do roku 2024, v následujících letech pak tvůrci projektu plánují vytvořit více těchto dvojčat. Ta by se do roku 2030 měla spojit a vytvořit úplnou digitální repliku systému Země.
Na projektu spolupracují Evropská kosmická agentura ESA, Evropské meteorologické družicové systémy Eumetsat a Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí ECMWF.
Zdroje: digital-strategy.ec.europa.eu, esa.int, zpravy.aktualne.cz
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…