Pražské lampy čeká novinka. Pomůže s orientací i přivoláním záchranky

Zdroj fotografie: FB Technologie hlavního města Prahy

Stožáry veřejného osvětlení v Praze na sobě budou mít nově natištěné QR kódy. Lidem usnadní nahlašování poruch nebo řeknou, ve které ulici se nacházejí. „Mohly by jim poradit s cestou nebo doporučit nejbližší turisticky žádaná místa. Samozřejmostí budou i různé jazykové mutace portálu,“ řekl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.  

Zdroj fotografie: FB Technologie hlavního města Prahy

Načtení kódu uživatele přesměruje na novou webovou aplikaci Skenujprahu.cz, která umožní například snadné ohlašování poruch či nelegálních výlepů na stožárech. Poskytne také detailní informace o jednotlivých světelných místech.

V dalším kroku plánujeme zapojit další městské společnosti a Integrovaný záchranný systém. Díky načtení aplikace z jakéhokoliv stožáru veřejného osvětlení by tak bylo možné nejen rychle kontaktovat hasiče, policii nebo záchrannou službu, ale také budou automaticky vědět, kde přesně se nacházíte nebo kde najdou například nejbližší uzávěr plynu,“ vysvětlil předseda společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek.

Zdroj fotografie: Praha.eu

Zaměstnanci THMP postupně plánují vypálit QR kódy na kovové štítky všech 135 tisíc pražských lamp. Ty už nyní mají štítky s šestimístným číselným identifikačním číslem, podle jehož prvního dvojčíslí lze poznat, v jaké městské části se člověk nachází.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.