Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská zoologická zahrada ožila. Na svět tam přišel vzácný papoušek tricha orlí

Zoo Praha chová trichy orlí od roku 2014. Zdroj fotografie: Petr Hamerník, Zoo Praha

Osazenstvo pražské zoologické zahrady se raduje z vůbec prvního odchovu trichy orlího v kontinentální Evropě. Po celém světě se tito vzhledem velmi zvláštní papoušci chovají v zoo jen vzácně.

Mláděti odchovávanému v zázemí Zoo Praha jsou nyní téměř dva měsíce a chovatelé jej musí krmit každých pět hodin. Drobeček aktuálně váží více než šest set gramů. Chovatelé jej krmí i v nočních hodinách. Protože přijímá převážně ovoce a má rychlé trávení, mohlo by při déle trvající pauze hladovět a ztrácet na váze.

Mládě trichy orlího je odchováváno uměle směsí papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek. Zdroj fotografie: Petr Hamerník, Zoo Praha

Papoušek tricha orlí je doma v deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor. Tito opeřenci nehnízdí v opuštěné dutině stromu jako většina ostatních papoušků. „Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit,“ popsal přípravy pro úspěšný odchov kurátor ptáků Antonín Vaidl. „Připravili jsme jim tedy kmen a dutinu ještě zcela napěchovali hoblinami. Trichové si prokousali vstupní otvor a vynášeli hobliny z dutiny, čímž se evokovala právě tato hnízdní adaptace,“ dodal Vaidl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…