Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská zoologická zahrada ožila. Na svět tam přišel vzácný papoušek tricha orlí

Zoo Praha chová trichy orlí od roku 2014. Zdroj fotografie: Petr Hamerník, Zoo Praha

Osazenstvo pražské zoologické zahrady se raduje z vůbec prvního odchovu trichy orlího v kontinentální Evropě. Po celém světě se tito vzhledem velmi zvláštní papoušci chovají v zoo jen vzácně.

Mláděti odchovávanému v zázemí Zoo Praha jsou nyní téměř dva měsíce a chovatelé jej musí krmit každých pět hodin. Drobeček aktuálně váží více než šest set gramů. Chovatelé jej krmí i v nočních hodinách. Protože přijímá převážně ovoce a má rychlé trávení, mohlo by při déle trvající pauze hladovět a ztrácet na váze.

Mládě trichy orlího je odchováváno uměle směsí papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek. Zdroj fotografie: Petr Hamerník, Zoo Praha

Papoušek tricha orlí je doma v deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor. Tito opeřenci nehnízdí v opuštěné dutině stromu jako většina ostatních papoušků. „Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit,“ popsal přípravy pro úspěšný odchov kurátor ptáků Antonín Vaidl. „Připravili jsme jim tedy kmen a dutinu ještě zcela napěchovali hoblinami. Trichové si prokousali vstupní otvor a vynášeli hobliny z dutiny, čímž se evokovala právě tato hnízdní adaptace,“ dodal Vaidl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu