Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně se cvičí unikátní jóga – s kůzlaty

4 minuty radosti
Foto: Lamacentrum Brno

Novinky ze světa zvířat jsou tentokrát vskutku veselé. Brněnské lekce jógy se rozhodli pořadatelé zpestřit přítomností malých kůzlat, které trénují cvičence v koncentraci mysli, prozradily České noviny. V olomoucké zoo se zase radovali z mláďat roztomilých kozorožců a národní park v Kongu obohatilo vypuštění několik nosorožců bílých, uvedl Ekolist.

Protažení za asistence kůzlat

Čtyři roztomilá kůzlata, stará jen několik týdnů, na začátku června zpestřila lekce jógy v brněnském Lamacentru Hády. Jednalo se o pravidelnou akci. Jógu zahajujeme, když jsou kůzlatům přibližně dva týdny, a pokračujeme přibližně do pěti až šesti týdnů jejich věku, tedy asi měsíc. Potom už jsou příliš těžká, jejich paznehty ztvrdnou a jejich šplhání po zádech začíná být pro člověka bolestivé,“ uvedla hlavní koordinátorka jógy s kůzlaty Agnieszka Buchtová. Čiperná mláďata skutečně asistovala cvičícím. Když si dotyční sedli do dřepu nebo lehli na podložku, bez ostychu na ně zvířata šplhala, ochutnávala jejich vlasy i cvičební podložky.

Foto: Lamacentrum Brno

Inspiraci pro zahájení kurzů s kůzlaty našlo Lamacentrum v USA a Kanadě. Poprvé tyto specifické lekce jógy v doprovodu kůzlat nabídlo v roce 2018. Všichni účastníci cvičebních lekcí jsou předem upozorněni na to, že prostředí lekce je opravdu přírodní a při setkání se zvířaty se může poškodit oblečení nebo podložka na cvičení. Pořadatelé také doporučují mít zahalená ramena a svázané vlasy. 

Šestnáct ohrožených nosorožců bílých si lebedí v národním parku v Kongu

Nosorožci bílí byli nově vypuštěni do národního parku Garamba v Kongu. Těchto šestnáct exemplářů druhu ohroženého pytláctvím pochází z Jihoafrické republiky. Návrat nosorožců bílých do Konga je důkazem toho, že se naše země snaží dostát závazkům, pokud jde o ochranu biologické rozmanitosti,“ uvedl Yves Milan Ngangay z Konžského ústavu ochrany přírody (ICCN). Na operaci se podílel právě ústav ICCN, nevládní organizace African Parks a kanadská těžařská společnost Barrick Gold Corporation, která přesun nosorožců sponzorovala.

Národní park Garamba byl založen v roce 1938 a je jedním z nejstarších v Africe. Regionální ozbrojené konflikty a pytláctví v africké zemi ale postupně vedly k vyhynutí některých přítomných zvířecích druhů. Další se ocitly na pokraji vyhynutí. Většina nosorožců na světě žije v Jižní Africe a od roku 1977 platí mezinárodní zákaz obchodování s jejich rohy.

Ilustrační foto: Pexels

V olomoucké zoo se narodilo pět mláďat vzácných kozorožců kavkazských

Pět vzácných kozorožců kavkazských se v květnu narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která patří mezi největší chovatele těchto koz na světě. „Jedna ze samic má dokonce dvojčata. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat,“ sdělila zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. V roce 1996 byla díky svým chovatelským úspěchům na konferenci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií pověřena vedením plemenné knihy kozorožců kavkazských, pomocí které odborníci koordinují jejich chov. Od konce roku 2020 pak olomoucká zoo vede chovný program pro kozorožce kavkazské.

Kozorožci kavkazští nyní žijí pouze v pohořích Gruzie a Ruska, a to na ploše o rozloze čtyři a půl tisíce kilometrů čtverečních. Ve volné přírodě je podle odborníků posledních zhruba pět tisíc kozorožců kavkazských. Jejich počet klesl hlavně kvůli nelegálnímu lovu a rostoucí intenzitě chovu domácích zvířat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na artrózu

Psychoterapeut Martin Zikmund radí nejen rodičům, jak se stát lepšími lidmi

Mladí mají zájem o rituál vzteku, díky němu mohou uvolnit své emoce

Zvíře, které bylo na pokraji vyhynutí, se podařilo zachránit

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…