Aktuální nouzový stav zasáhl ve větší či menší míře každého z nás. Mezi ohrožené skupiny patří lidé bez střechy nad hlavou. Zajímavou pomoc pro ně vymysleli ve Spojených státech, pozadu ale nezůstává ani Česko, konkrétně pražský spolek Místní místním.
„Lidé bez domova jsou v naší společnosti opomíjenou skupinou, přitom ale velmi ohroženou právě v době krize. Mnoho z nich spolu s opatřeními COVID-19 přišlo o pracovní pozice, brigády, nárazové přivýdělky a zažívají ještě větší nejistotu a finanční tíseň než dříve,“ vysvětluje Ester Pacltová, zakladatelka organizace Místní místním. Ta sdružuje přátelské podniky poskytující lidem na ulici základní služby jako sklenici vody nebo posezení v suchu a v teple.
Na lidi v nouzi proto iniciativa nezapomíná ani nyní. Zároveň tak chce ulevit azylovým domům, které mají problémy se sháněním ochranných prostředků a finančních zdrojů, i podat pomocnou ruku místním bistrům a kavárnám. „Chtěli jsme pomoci oběma stranám a vymysleli jejich propojení. Nabídli jsme kavárnám solidární cenu, za kterou nakoupí a připraví oběd a ten pak distribuujeme do azylových domů. Lidé bez domova dostávají jídlo takřka od svých sousedů a solidární bistra mají na několik týdnů zajištěný odbyt, pokryjí tak alespoň část svých nákladů,“ doplňuje Pacltová.
S financováním projektu pomáhá široká veřejnost skrze dárcovskou výzvu. Díky podpoře se tento týden uskutečnila první dvě vaření a rozdalo se 266 porcí jídla klientům azylových domů pražské organizace Naděje. Prozatím je naplánováno čtyřtýdenní fungování, během kterého chtějí dobrovolníci darovat lidem v nouzi minimálně 1 450 jídel.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…