Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt sdružuje přátelské pražské podniky pomáhající lidem v nouzi

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: FB Místní místním

Spojili se, aby poskytli služby zdarma potřebným. Řeč je o podnicích napříč Prahou, jejichž zástupci se rozhodli pomoct lidem v nouzi tím, že jim nabídnou sklenici vody, posezení v teple nebo možnost přečíst si noviny. Služby může využít kdokoliv, i náhodný kolemjdoucí.

„Inspirovali jsme se ve Francii a v přístupu, kde lidé sami iniciují přetváření svých sousedství v sociálně přívětivá: v místa, kde člověk rád tráví čas, zúčastňuje se akcí a zná své sousedy. Ze znalosti problematiky lidí bez domova jsme také vnímali, že mnoho lidí by si ve svém okolí mohlo vzájemně vypomáhat, pokud by k sobě našli cestu,“ vzpomíná na zrod nápadu Ester Pacltová z projektu Místní místním.

V roce 2017 si ve spolupráci s organizací Naděje ověřili své předpoklady na malém výzkumu, který potvrdil, že většina lidí bez domova by uvítala i malou službu zdarma jako například dezert či kávu nebo čaj někde mimo oficiální sociální služby. „Z našeho pohledu pak nejde jen o dar, ale zároveň o určitou deklaraci společnosti, že lidi v nouzi přijímáme a zajímáme se o ně – a pokud jsme schopni pomoci jim, ač drobně, rádi to učiníme,“ vysvětluje Pacltová.

Projekt aktuálně spolupracuje s osmičkou pražských podniků. Zapojeny jsou kavárny, bistra, second hand i komunitní centrum. V plánu je síť podniků nadále rozšiřovat. V jaké podobě se který z nich zapojí, je přitom na vlastním rozhodnutí. „Škála poskytovaných služeb začíná u těch základních, jako je nabídnutí kohoutkové vody, přístup na toaletu nebo možnost nabít si telefon. V současnosti pracujeme na zapojení veřejnosti, ta bude moct zakoupit i nákladnější službu a darovat ji ve formě poukázky,“ uvádí Pacltová.

Mezi hlavní cíle projektu patří vytváření sociálních vazeb mezi lidmi bez domova nebo v jiné nouzi a jejich okolím skrze zapojení občanů do přímé pomoci. S tím je spjata také demystifikace bezdomovectví jako takového a odstraňování zažitých stereotypů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…