Důkladná hygiena – konkrétně správné mytí rukou – je jedním ze základních opatření proti nákaze koronavirem. To může být však problémem pro ty jedince, kteří nemají přístup k čisté vodě, natož pak k mýdlu nebo dezinfekčním prostředkům. Ani na tyto osoby se ale nezapomnělo.
Terence Lester strávil sám část svého života na ulici. I proto později založil organizaci Love Beyond Walls, která lidem bez domova pomáhá. „Všude teď čteme o tom, že si musíme mýt ruce. Co to ale znamená pro lidi bez domova? Co když nemáte přístup k vodě, do restaurace vás nepustí a lidé vás přehlížejí? Pak jste náchylnější k případné nákaze COVID-19,“ uvědomoval si. Přemýšlel proto, jak situaci vyřešit, a přišel s nápadem přenosných venkovních umyvadel. Ta dokázal s dalšími dobrovolníky a díky finanční podpoře veřejnosti nechat rychle vyrobit i nainstalovat do ulic Atlanty ve Spojených státech.
Původním plánem byla dvacítka takových stanic. Nápad ale zaujal natolik, že už je jich v ulicích a městských parcích o deset víc. „Lidé si okamžitě začali mýt ruce a vyjadřovat vděčnost za příležitost, kterou jsme jim dali,“ uvádí Lester. A stanovil si zároveň nový cíl – sto umyvadel po celém městě a další distribuované napříč celou zemí všude tam, kde budou mít zájem.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…