Přenosná umyvadla pomáhají v USA dodržovat hygienu i lidem bez domova

Zdroj fotografií: Love Beyond Walls

Důkladná hygiena – konkrétně správné mytí rukou – je jedním ze základních opatření proti nákaze koronavirem. To může být však problémem pro ty jedince, kteří nemají přístup k čisté vodě, natož pak k mýdlu nebo dezinfekčním prostředkům. Ani na tyto osoby se ale nezapomnělo.

Terence Lester strávil sám část svého života na ulici. I proto později založil organizaci Love Beyond Walls, která lidem bez domova pomáhá. „Všude teď čteme o tom, že si musíme mýt ruce. Co to ale znamená pro lidi bez domova? Co když nemáte přístup k vodě, do restaurace vás nepustí a lidé vás přehlížejí? Pak jste náchylnější k případné nákaze COVID-19,“ uvědomoval si. Přemýšlel proto, jak situaci vyřešit, a přišel s nápadem přenosných venkovních umyvadel. Ta dokázal s dalšími dobrovolníky a díky finanční podpoře veřejnosti nechat rychle vyrobit i nainstalovat do ulic Atlanty ve Spojených státech.

Původním plánem byla dvacítka takových stanic. Nápad ale zaujal natolik, že už je jich v ulicích a městských parcích o deset víc. „Lidé si okamžitě začali mýt ruce a vyjadřovat vděčnost za příležitost, kterou jsme jim dali,“ uvádí Lester. A stanovil si zároveň nový cíl – sto umyvadel po celém městě a další distribuované napříč celou zemí všude tam, kde budou mít zájem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura