Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražané mohou nově třídit kávové kapsle. Odpad se využije i jako hnojivo

Zdroj ilustrační fotografie: Unsplash

Příprava kávy pomocí kapslí patří k těm nejrychlejším a také nejoblíbenějším, z hlediska ekologie ale nejde o šťastnou volbu. V Česku totiž použité kapsle není možné snadno vytřídit. V Praze se ale situace nyní změnila.

Hliník a kávová sedlina, někdy navíc také plast. To všechno obsahuje použitá kávová kapsle – a právě kombinace více složek znesnadňuje její třídění. I proto končí každoročně miliardy kávových kapslí na skládkách a ve spalovnách. Pražané však mohou nově použité hliníkové kapsle vyhodit do veřejných sběrných nádob na kovové obaly. Nádoby pro přehlednost označí informační samolepky.

Kapsle budou po svozu odpadu rozdrceny, káva z nich se využije jako hnojivo, hliník se očistí a vrátí zpět do výroby. Novinka je důsledkem dohody mezi Prahou a společností Nestlé, spolupráce je oboustranně bezplatná. Doteď bylo možné kapsle odložit do recyklačních boxů v prodejnách nebo využít služby kurýra při předávce nové objednávky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…