Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražané mohou nově třídit kávové kapsle. Odpad se využije i jako hnojivo

Zdroj ilustrační fotografie: Unsplash

Příprava kávy pomocí kapslí patří k těm nejrychlejším a také nejoblíbenějším, z hlediska ekologie ale nejde o šťastnou volbu. V Česku totiž použité kapsle není možné snadno vytřídit. V Praze se ale situace nyní změnila.

Hliník a kávová sedlina, někdy navíc také plast. To všechno obsahuje použitá kávová kapsle – a právě kombinace více složek znesnadňuje její třídění. I proto končí každoročně miliardy kávových kapslí na skládkách a ve spalovnách. Pražané však mohou nově použité hliníkové kapsle vyhodit do veřejných sběrných nádob na kovové obaly. Nádoby pro přehlednost označí informační samolepky.

Kapsle budou po svozu odpadu rozdrceny, káva z nich se využije jako hnojivo, hliník se očistí a vrátí zpět do výroby. Novinka je důsledkem dohody mezi Prahou a společností Nestlé, spolupráce je oboustranně bezplatná. Doteď bylo možné kapsle odložit do recyklačních boxů v prodejnách nebo využít služby kurýra při předávce nové objednávky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.