Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život, zjistili vědci

Zdroj fotografie: freepik.com

Čínští vědci sledovali přes sedm let zdravotní stav více než 100 tisíc lidí a zkoumali, jak souvisí pravidelné pití zeleného čaje s jejich zdravotním stavem. Výzkum prokázal, že konzumace čaje prodlužuje život a může výrazně snížit riziko úmrtí na mrtvici nebo srdeční choroby.

Odborníci z Číny se ve výzkumu zaměřili na porovnání zdravotního stavu pravidelných pijáků čaje a lidí, kteří čaj pijí méně než třikrát týdně. Ve své studii dokazují, že průměrný padesátiletý člověk, který čaj pije velmi často, má předpokládanou dobu dožití o 1,26 roku delší než občasný piják čaje. Nižší je také riziko smrti na srdeční příhodu nebo mrtvici, a to o 22 procent.

Proč má zelený čaj blahodárný efekt na zdraví, nedokáží výzkumníci jednoznačně vysvětlit. Zmiňují ale skupinu chemických sloučenin – polyfenolů, které mohou být účinné v prevenci srdečních chorob. Přínos při pití zeleného čaje je dle odborníků jednoznačný, u černého čaje se ale pozitivní vliv na zdraví prokázat nepodařilo, napsal The Independent.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.