Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha, jak ji neznáte: 5 tipů na procházky, při kterých nevyjdete z údivu

Ilustrační foto: Pixabay

Ať už jste v Praze (jako) doma, nebo sem jen občas vyrazíte na výlet, pravděpodobně už máte svá oblíbená místa, na která pokaždé zamíříte. Zkuste to příště jinak! Odhalte dosud skrytá zákoutí naší malebné metropole a nepřestávejte žasnout. Máme pro vás pár tipů, které stojí za to.

Nový svět

Navzdory svému názvu na vás v Novém světě dýchne spíš historie. Zamiřte sem od Hradu, nechte velkoměstský ruch za zády a ztrácejte se v pitoreskních uličkách této čtvrti. Navštívit můžete i místní útulnou kavárnu a posilnění pokračovat na Loretánské náměstí, kde je každou hodinu slyšet unikátní zvonkohra. Pokud nebudete mít dost, k petřínské rozhledně je to odtud, co by kamenem dohodil…

Nový svět ukrývá spoustu malebných uliček. Foto: Pexels

Vrtbovská zahrada

Pokud byste se přece jen rozhodli předchozí procházku prodloužit až na Petřín, můžete to rovnou spojit s naším dalším tipem. Terasová barokní zahrada italského typu nabízí mnoho zeleně, pečlivě udržované trávníky a ideální prostředí pro klidné rozjímání. Za to všechno je potřeba zaplatit stokorunové vstupné, ale litovat nebudete.

Kostel Panny Marie Sněžné

Je obrovský, přesto zdárně skrytý očím davů proudících po Václavském náměstí. Pokud se v samém centru Prahy ocitnete i vy, můžete zvolnit ve Františkánské zahradě přiléhající právě ke kostelu ze 14. století. Veřejnosti je přístupný denně stejně jako zmíněná zahrada. Až si zde užijete klidu a ticha do sytosti, budete připraveni nechat se znovu pohltit pulzujícím velkoměstem jen o pár kroků dál.

Rozhledna Doubravka je v sezoně dostupná denně a zdarma. Foto: se svolením Václava Grosmana

Rozhledna Doubravka XIV.

Svým vizuálem zaujme na první pohled. Netradiční rozhledna v Praze 14 zpřístupněná před třemi lety stojí na třech nohách z akátového dřeva. K vrcholu s výhledem nejen na přírodní park Čihadla vede 98 schodů, po kterých vystoupáte do výšky 20 metrů. Stavba předloni dokonce získala Národní cenu za architekturu. Kdybyste chtěli svůj rozhlednový zážitek umocnit, poblíž stojí taky Nejmenší pražská rozhledna. Prvek je součástí revitalizačního projektu, v rámci něhož v této lokalitě postupně vznikají prvky drobné architektury a odpočinková nebo pikniková místa.

Prokopské údolí

Krajina jako v lesích daleko od lidí, přesto stále zůstáváme v hlavním městě. Návštěvníky do Prokopského údolí na jihozápadě Prahy láká spousta zajímavých přírodních úkazů, jako jsou lomy, jezírka nebo skalní výběžky, ale najdou zde i klid a ticho. Ať už si sem zajdete vyčistit hlavu, nebo se vzdělat na naučné stezce, zklamaní odcházet nebudete.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…