Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozor zemětřesení! Google spustil varovný systém, který zachraňuje životy

Ilustrační foto: Pexels

Při přírodní katastrofě se počítá každá vteřina. K detekci zemětřesení proto Google nově využívá senzory telefonů s operačním systémem Android. Varovná funkce je od konce dubna dostupná také pro uživatele mimo Spojené státy americké, a to v seizmicky aktivním Řecku a na Novém Zélandu. Na otřesy upozorní téměř v reálném čase.

Nový Zéland leží na kolizi Pacifické a Australské tektonické desky, Řecko dokonce na třech různých litosférických deskách. Funkční varovný systém zde však chybí. Mohl by přitom zabránit nepříjemným následkům. S včasným varováním se totiž podle studií snižuje riziko zranění při zemětřesení na polovinu.

Inženýři ze společnosti Google se proto rozhodli využít rychlosti světla v optických kabelech a internetu, aby předběhli tradiční systémy varování, které spoléhají na seizmometry a upozornění prostřednictvím amplionů a SMS zpráv. „Pokud můžete použít jen telefony a Google, je to obrovská zkratka,“ vysvětluje pro magazín Science seizmolog Men-Andrin Meier, který se varovnými systémy zabývá.

Při zemětřesení jde zpravidla o vteřiny. Ilustrační foto: Pexels

Systém funguje díky akcelerometru, kterým disponuje většina telefonů s operačním systémem Android. Mobily jej využívají k tomu, aby zjistily, jestli je uživatel zvednul nebo otočil, ale dají se naprogramovat i na to, aby detekovaly otřesy typické pro příčné vlny způsobené zemětřesením. Programátoři tuto schopnost vložili do loňských aktualizací. Telefon tak při otřesu upozorní detekční server a napoví o možné poloze epicentra.

Server díky informacím z dalších alespoň sta telefonů vyhodnotí, jestli se opravdu jedná o zemětřesení, jaká je jeho síla a kde je jeho ohnisko. Následně nahlas upozorní majitele telefonů v zasažené oblasti, že musí vyhledat úkryt nebo opustit budovu.

Pro varovný systém však bude výzvou právě Nový Zéland, kde se obyvatelstvo koncentruje ve městech. Lidé v odlehlých oblastech se tak o otřesech nemusí včas dozvědět ani díky Googlu. Epicentra navíc často leží pod mořem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…