Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozor zemětřesení! Google spustil varovný systém, který zachraňuje životy

Ilustrační foto: Pexels

Při přírodní katastrofě se počítá každá vteřina. K detekci zemětřesení proto Google nově využívá senzory telefonů s operačním systémem Android. Varovná funkce je od konce dubna dostupná také pro uživatele mimo Spojené státy americké, a to v seizmicky aktivním Řecku a na Novém Zélandu. Na otřesy upozorní téměř v reálném čase.

Nový Zéland leží na kolizi Pacifické a Australské tektonické desky, Řecko dokonce na třech různých litosférických deskách. Funkční varovný systém zde však chybí. Mohl by přitom zabránit nepříjemným následkům. S včasným varováním se totiž podle studií snižuje riziko zranění při zemětřesení na polovinu.

Inženýři ze společnosti Google se proto rozhodli využít rychlosti světla v optických kabelech a internetu, aby předběhli tradiční systémy varování, které spoléhají na seizmometry a upozornění prostřednictvím amplionů a SMS zpráv. „Pokud můžete použít jen telefony a Google, je to obrovská zkratka,“ vysvětluje pro magazín Science seizmolog Men-Andrin Meier, který se varovnými systémy zabývá.

Při zemětřesení jde zpravidla o vteřiny. Ilustrační foto: Pexels

Systém funguje díky akcelerometru, kterým disponuje většina telefonů s operačním systémem Android. Mobily jej využívají k tomu, aby zjistily, jestli je uživatel zvednul nebo otočil, ale dají se naprogramovat i na to, aby detekovaly otřesy typické pro příčné vlny způsobené zemětřesením. Programátoři tuto schopnost vložili do loňských aktualizací. Telefon tak při otřesu upozorní detekční server a napoví o možné poloze epicentra.

Server díky informacím z dalších alespoň sta telefonů vyhodnotí, jestli se opravdu jedná o zemětřesení, jaká je jeho síla a kde je jeho ohnisko. Následně nahlas upozorní majitele telefonů v zasažené oblasti, že musí vyhledat úkryt nebo opustit budovu.

Pro varovný systém však bude výzvou právě Nový Zéland, kde se obyvatelstvo koncentruje ve městech. Lidé v odlehlých oblastech se tak o otřesech nemusí včas dozvědět ani díky Googlu. Epicentra navíc často leží pod mořem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…