Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poznejte mladé nadějné vědkyně díky kampani k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě

Zdroj fotografií: freepik.com

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě se koná od roku 2015 každoročně vždy 11. února. V letošním roce se Národní kontaktní centrum (NKC) – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR rozhodlo využít této příležitosti k představení nadějných studentek do 25 let, které mají našlápnuto k úspěšné vědecké kariéře.

Na Facebooku, Twitteru a Instagramu kontaktního centra jsou od 1. do 11. února zveřejňovány rozhovory a videa se studentkami, které jsou již nyní ve vědě úspěšné. „Letošní ročník jsme se rozhodly zaměřit na mladé studentky a začínající vědkyně. Chceme ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Stojí před námi spousta výzev, a je proto potřeba, aby vznikající řešení odpovídala i ženské zkušenosti a potřebám. Vyšší zastoupení žen ve vědecké profesi v tomto pomůže,“ řekla Marcela Linková, vedoucí kontaktního centra. Součástí kampaně je výzva nejen pro vědce a univerzity, ale i pro širokou veřejnost. Jejím cílem je sdílení jmen a úspěchů mladých vědkyň s hashtagem #HolkyVeVědě.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN a má připomenout zásadní roli žen ve výzkumu a podpořit jejich zapojení do něj. „Genderové stereotypy, slabá pozornost úspěšným vědkyním, které mohou sloužit jako vzor, a nedostatečná nebo dokonce nepřející atmosféra v akademickém a vědeckém prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní příčiny nízkého zastoupení žen ve vědě. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva,“ uvedl António Guterres, šéf OSN.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.