Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poznejte mladé nadějné vědkyně díky kampani k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě

Zdroj fotografií: freepik.com

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě se koná od roku 2015 každoročně vždy 11. února. V letošním roce se Národní kontaktní centrum (NKC) – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR rozhodlo využít této příležitosti k představení nadějných studentek do 25 let, které mají našlápnuto k úspěšné vědecké kariéře.

Na Facebooku, Twitteru a Instagramu kontaktního centra jsou od 1. do 11. února zveřejňovány rozhovory a videa se studentkami, které jsou již nyní ve vědě úspěšné. „Letošní ročník jsme se rozhodly zaměřit na mladé studentky a začínající vědkyně. Chceme ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Stojí před námi spousta výzev, a je proto potřeba, aby vznikající řešení odpovídala i ženské zkušenosti a potřebám. Vyšší zastoupení žen ve vědecké profesi v tomto pomůže,“ řekla Marcela Linková, vedoucí kontaktního centra. Součástí kampaně je výzva nejen pro vědce a univerzity, ale i pro širokou veřejnost. Jejím cílem je sdílení jmen a úspěchů mladých vědkyň s hashtagem #HolkyVeVědě.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN a má připomenout zásadní roli žen ve výzkumu a podpořit jejich zapojení do něj. „Genderové stereotypy, slabá pozornost úspěšným vědkyním, které mohou sloužit jako vzor, a nedostatečná nebo dokonce nepřející atmosféra v akademickém a vědeckém prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní příčiny nízkého zastoupení žen ve vědě. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva,“ uvedl António Guterres, šéf OSN.

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…