Mezinárodní den žen a dívek ve vědě se koná od roku 2015 každoročně vždy 11. února. V letošním roce se Národní kontaktní centrum (NKC) – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR rozhodlo využít této příležitosti k představení nadějných studentek do 25 let, které mají našlápnuto k úspěšné vědecké kariéře.
Na Facebooku, Twitteru a Instagramu kontaktního centra jsou od 1. do 11. února zveřejňovány rozhovory a videa se studentkami, které jsou již nyní ve vědě úspěšné. „Letošní ročník jsme se rozhodly zaměřit na mladé studentky a začínající vědkyně. Chceme ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Stojí před námi spousta výzev, a je proto potřeba, aby vznikající řešení odpovídala i ženské zkušenosti a potřebám. Vyšší zastoupení žen ve vědecké profesi v tomto pomůže,“ řekla Marcela Linková, vedoucí kontaktního centra. Součástí kampaně je výzva nejen pro vědce a univerzity, ale i pro širokou veřejnost. Jejím cílem je sdílení jmen a úspěchů mladých vědkyň s hashtagem #HolkyVeVědě.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN a má připomenout zásadní roli žen ve výzkumu a podpořit jejich zapojení do něj. „Genderové stereotypy, slabá pozornost úspěšným vědkyním, které mohou sloužit jako vzor, a nedostatečná nebo dokonce nepřející atmosféra v akademickém a vědeckém prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní příčiny nízkého zastoupení žen ve vědě. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva,“ uvedl António Guterres, šéf OSN.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.