Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozitivní vánoční zvyky aneb štěstí, láska a peníze na počkání

Zdroj fotografií: Pixabay

Vánoce se pojí se spoustou prastarých tradic a zvyků, které ještě umocňují sváteční atmosféru. Vybrali jsme pro vás ty nejpozitivnější z nich – takové, které by vám měly přinést lásku a štěstí, ale i materiální hojnost.

Jmelí a chvojí má zelenou

Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc a příslibem lásky. Zvyk líbat pod ním ženy a dívky vznikl nejspíše v Anglii a říká se, že kromě lásky nosí radost a pevné zdraví. Aby byla jeho moc ještě silnější, mělo by být jmelí darované.

Všudypřítomné větvičky a chvojí pak slouží především jako dekorace. Podle pověstí však také chrání před zlem a nemocemi. Navíc krásně voní, což pozitivnímu naladění velkou měrou přispěje.

Aby vám neodplavaly peníze

Šupinky z vánočního kapra jsou synonymem bohatství. Dávají se proto při štědrovečerní večeři pod talíř, aby po celý rok přinášely dostatek peněz. Abyste si blahobyt pojistili, měli byste alespoň jednu z šupin nosit v peněžence.

Věštby bez křišťálové koule

Jak odhadnout, co nás příští rok čeká? Typickým vánočním pomocníkem je roztavené olovo, které se lije do studené vody, kde po ztuhnutí vytváří rozmanité tvary. Následně je potřeba popustit uzdu své fantazii a pokusit se rozluštit jejich symboliku.

K věštění poslouží také dary přírody. Podélně rozkrojte to největší a nejšťavnatější jablíčko, které doma najdete. Pokud jadérka uprostřed připomínají hvězdičku, značí to zdraví a štěstí.

Pouštění lodiček z ořechů je napínavá podívaná, která baví zejména děti. Počet lodiček by měl odpovídat počtu členů rodiny. Do skořápky vlašského ořechu se pomocí horkého vosku připevní malá svíčka. Následně je třeba svíčky zapálit a lodičky pustit do umyvadla, mísy či lavoru plného vody. Pokud se drží pěkně pohromadě, znamená to, že i rodina bude v následujícím roce držet pospolu.

Házení střevícem pak bude zajímat především svobodné dívky. Ty by se měly postavit zády ke dveřím a pravou rukou hodit svou botu za sebe. Pokud bude po dopadu špička mířit ke dveřím, dívka se v následujícím roce dočká svatby.

Hrášek pro štěstí

Zatímco tradiční i méně obvyklé druhy cukroví zdobí stoly většiny českých rodin, zvyk se zapékáním hrášku do vánočky již tolik známý není. Do vánočkového těsta se má při zaplétání vložit zrnko suchého hrachu – kdo jej pak ve svém plátku objeví, tomu přinese štěstí.

Rodinná setkání a pohoda

Přestože jsou všechny sváteční tradice krásné a dodávají Vánocům nezaměnitelné kouzlo, tou možná nejkrásnější tradicí je čas strávený s blízkými korunovaný snahou udělat jim radost dárkem podle jejich gusta.

K dobré náladě a rodinné pohodě přispějí také oblíbené pohádky, tradiční sváteční vycházky, stavění sněhuláka nebo jakákoliv rodinná tradice, bez které si Vánoce nedokážete představit. Díky tomu, že má většina z nás volno, si také můžete dopřát spoustu odpočinku nebo čas strávit činnostmi, které v běžném pracovním shonu nestíháte. Hledat na Vánocích to pozitivní jednoduše není vůbec těžké. 🙂

Inspirace ze světa, která vám vykouzlí úsměv na tváři

  • Ve Francii patří 25. prosinec dobrým skutkům, kdy lidé hostí bezdomovce, sirotky nebo chudé.
  • V Austrálii si vzhledem k počasí často dopřávají štědrovečerní večeři přímo na pláži či terase.
  • V Estonsku lidé společně vyráží do sauny.
  • Ve Venezuele jezdí na mši do kostela na kolečkových bruslích.

Související články

Inspirace

Přispějte před Vánoci na dobrou věc. Známe ty nejzajímavější způsoby

Inspirace

10 tipů na šetrnější Vánoce: od stromečku až po kapra

Byznys

V prospěšném projektu pletou babičky ponožky z přebytečné vlny

Inspirace

Zůstaňte pozitivní. I 23. prosince se dají stihnout Vánoce

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.