Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Zdroj ilustračních fotografií: Pixabay

Nejeden ptáček uvítá v chladných měsících azyl, kam by se mohl schovat před sněhem a mrazem. Pomoci mohou ptačí budky, které může snadno vyrobit v pohodlí domova každý. Zároveň se jedná o oblíbenou aktivitu mezi dětmi. Jak na to poradila ZOO Praha.

Materiál

Nejprve je potřeba zvolit vhodný materiál. Ideální je vyrobit ptačí budku ze dřeva. Prkna by přitom měla mít tloušťku alespoň dva centimetry. Zevnitř by mělo být dřevo neohoblované, aby se ptáci dostali z budky snadno ven.

Velikost

Důležité je také se zamyslet nad velikostí ptačího přístřešku. Pro malý sýkorník se doporučují vnitřní rozměry dna 12 x 12 centimetrů, vnitřní výška 20 až 25 centimetrů s průměrem vletového otvoru 2,8 centimetru. Velký sýkorník by měl mít dno 12 x 14 centimetrů, stejnou vnitřní výšku a vletový otvor s průměrem 3,4 centimetru.

Hřebíky

Doporučujeme nachystat si hřebíky nejméně dvakrát, ale raději třikrát delší, než je tloušťka prken. Zajistí to větší odolnost budky.

Dno

Dno se zpravidla vsazuje mezi boční stěny budky. Nehrozí tak, že by i se snůškou nebo s mláďaty jednoho dne odpadlo. Je do něj rovněž záhodno vyvrtat otvor pro odtok vody.

Střecha

Střecha by měla stěnu s vletovým otvorem přesahovat nejméně o pět centimetrů a ostatní stěny alespoň o centimetr.

Přístupnost

Budka musí být kvůli čištění snadno otevíratelná. Často se dělá odnímatelná střecha, a to tak, že je k ní zespodu přibitá destička, která zapadne mezi boční stěny, a ze stran je pak zajištěna hřebíky zasunutými do předvrtaných děr. Lze však vyrobit i odnímatelnou čelní stěnu a zajistit ji otočnými háčky.

Ochrana

Aby byla budka co nejméně nápadná a déle vydržela, je dobré ji ošetřit impregnací, která pomůže přístřešku přestát nepříznivé počasí. Nebo je možné dřevo natřít hnědou či zelenou barvou.

Výška

Budka by měla být umístěna ve výšce alespoň dvou metrů. Pozor, aby se poblíž vletového otvoru nenacházely větve, ze kterých by mohla zaútočit kočka nebo kuna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…