Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejnešťastnější pták na světě má důvod k radosti. Stal se nejoblíbenějším opeřencem na Instagramu

Ilustrační foto: Pexels

Ornitologové a fotografové přírody by měli zbystřit. Vědci z Jeny se zaměřili na to, co dělá ptačí fotku skvělou. Na základě databáze více než dvaceti tisíců fotografií zjistili, že nejpopulárnější jsou fotky lelkounů, poměrně vzácných obyvatel tropů jižní a jihovýchodní Asie, Austrálie a Oceánie.

Tito ptáci žijí nočním životem, jsou všežraví a vypadají jako malé sovy. Vyznačují se širokým zobákem, který dokážou zeširoka otevřít, což jim v angličtině přineslo jméno frogmouth (žabí ústa). Jejich obličejové rysy působí zadumaně až naštvaně, a tak mají pověst ptáků, kteří vypadají nejnešťastněji na světě.

Lelkouni připomínají malé sovy. Ilustrační foto: Pixabay

V přírodě se vyskytují jen vzácně, což může stát za jejich instagramovou slávou. „V naší databázi 20 tisíc fotografií byl lelkoun pouze 65krát. Domnívám se, že komunita ornitologů oslavuje každé pozorování tohoto ptáka spoustou lajků,“ vysvětluje pro BBC jedna z autorek studie Katja Thömmes. Dodává, že uživatele k lajknutí fotografie zřejmě nevede pouze estetický vzhled ptáka, ale také výstřednost a situační kontext.

Vědci k hodnocení použili skóre IAA (image aesthetic appeal – estetická přitažlivost obrázku). Tato metrika pracuje s odhadem počtu lajků, jež by měla fotografie dostat vzhledem k popularitě účtu, na kterém je publikovaná, času uplynulého od jejího zveřejnění a počtu dalších sdílení. Pokud obrázek dostane více lajků, než předpokládá výpočet, je skóre pozitivní a naopak. Lelkoun se vyšplhal na 19 bodů, zatímco nejméně populární ptáci byli až 20 bodů v mínusu.

Turak zaujme především barvami. Ilustrační foto: Dennis Jarvis, Wikimedia Commons

Dalším prvkem, který fotografii zajistí popularitu, je dekorativní peří zachyceného ptáka. Oblíbení byli turakové se smaragdově zbarvenou chocholkou nebo dudci s obdobným opeřením v oranžové barvě s černými skvrnami. Na spodních příčkách žebříčku skončili mořští bahňáci a ústřičníkovití, kteří jsou často fotografováni při požírání červů a mušlí, což jim ubírá na estetickém dojmu. Potvrdila se také hypotéza, že lidé mají rádi modré objekty, protože jim tato barva připomíná pozitivní věci, jako je nebe nebo voda.

Zdroje: i-Perception, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…