Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete mít na zahradě živo i v létě? Dopřejte okřídlencům pitný režim a úkryt ve stínu

Ilustrační foto: Unsplash

Léto je za dveřmi a s ním i vysoké teploty ohrožující životy ptáků, netopýrů a hmyzu. O divokou faunu kolem nás se však můžeme postarat několika jednoduchými kroky. Stojí minimum úsilí, pro zvířata ale mohou znamenat naději na přežití.

Ptáci ve městech bývají během letních měsíců ohroženi suchem. Odborníci proto doporučují umístit na zahrady a předzahrádky plytké pítko, ve kterém se mohou občerstvit či vykoupat. „K tomu účelu může posloužit například starý pekáč či jiná podobná nádoba. Můžeme ale zvolit i dekorativní pítko, které nám zároveň ozdobí zahradu,“ uvedla vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava Simona Kubičková.

Hmyzí hotel můžete snadno vyrobit. Ilustrační foto: Unsplash

Hmyz je důležitý pro zachování biodiverzity a jeho přítomnost v zahradách ocení i ježci či netopýři. O hmyzí společníky se přitom nejlépe postaráte tak, že jednoduše necháte růst trávu. „Anglické trávníky jsou sice hezké na pohled, ale pro hmyz v nich nezůstává prostor k životu. Pokud některé části necháme neposečené nebo je doplníme lučním kvítím, budeme moci pozorovat různé druhy hmyzu a zahrada ožije,“ doplnila Kubičková. Děti se mohou vyřádit při stavbě hmyzích hotelů, které malým tvorům poslouží jako úkryt. Výroba hmyzích domečků je jednoduchá – využít můžete například staré cihly, dřevo či slámu.

S nezvaným hmyzem, jako jsou třeba komáři, pomohou netopýři. Za jednu noc totiž netopýr uloví tolik hmyzu, že by zaplnil lahev od vína. Také tito letouni však v létě potřebují naši pomoc. Netopýři často hledají úkryt před sluncem ve skulinách domů, a tak je vhodné tyto dutiny nezazdívat.

Netopýři hledají úkryt před sluncem. Foto: Ryzhkov Sergey, Wikimedia Commons

Pokud vám netopýr omylem vletí do domu, není třeba podléhat panice. „Otevřete okno, zavřete dveře do dalších místností a zhasněte. Netopýr si většinou najde cestu ven sám,“ radí zoolog Tomáš Bartonička. A pokud si sám neporadí, můžete jej vyhnat opatrným máváním ručníkem. Netopýry je však radno vypouštět výhradně v noci. Ve dne by se totiž mohli stát kořistí poštolky či jiného dravce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…