Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pošlete to dál! Vyzkoušejte 6 snadných způsobů, jak knihám najít nový domov

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Vaše knihovna praská ve švech a vy marně přemýšlíte, co s knihami, které už nebudete číst? Myšlenku vyhodit je do papíru rovnou smeťte ze stolu. Existuje hned několik snadných cest, jak knihám vdechnout nový život, a ještě přitom získat nějakou tu kačku nebo alespoň dobrý pocit.

Nekonečný koloběh

S aktuálními tituly v super stavu, po kterých je stále velká poptávka, se obraťte na Reknihy. Toto české udržitelné knihkupectví má na svědomí parta mladých nadšenců, kteří se o všechno postarají za vás – knížky nafotí, vyřeší formality spojené s prodejem a pak se s vámi „fifty-fifty“ podělí o zisk. Z každé knížky navíc Reknihy věnují peníze na ochranu deštných pralesů. Jedna kniha tak může po světě neustále kolovat a dělat radost mnoha lidem. Dobrý pocit z ochrany přírody je pak velmi příjemným bonusem.

Udržitelné knihkupectví Reknihy posílá knížky dále do oběhu, a navíc přispívá na ochranu deštných pralesů. Zdroj: Reknihy

Zabruste do antiku

Kupí se vám doma knižní klasika nebo povinná četba ze školních let? V antikvariátech vám za ni utrhnou ruce. Mnohé dnes fungují i on-line a nachází si stálé i příležitostné zákazníky. Spousty knížek se totiž už nevydávají, ale přesto z nich každý rok maturují desetitisíce studentů. Jiné zase mohou docenit fajnšmekři a vášniví sběratelé. V antikvariátu za knížku nečekejte žádnou závratnou sumu, alespoň drobnou revanš ale zpravidla dostanete.

Využijte sílu sociálních sítí

Nabídněte knihy ve facebookových skupinách, které se na prodej či výměnu přečtených knih zaměřují, nebo zkuste štěstí na jiných on-line prodejních platformách. Bazarové sekce často najdete také na portálech, které o knihách pojednávají, shromažďují recenze a sdružují milovníky čtení. Mrkněte třeba na Databázi knih nebo Československou bibliografickou databázi.

Knihy nepatří do koše. Pošlete je do světa, aby potěšily další čtenáře. Zdroj: Pexels

Zeptejte se v městské knihovně

Pokud knihy nepotřebujete zpeněžit, určitě jimi uděláte radost v městské knihovně. Nejvíce je ocení knihovničky v menších obcích, kde bývá na nákup nových exemplářů velmi omezený rozpočet. Za populární kousky však budou vděčné i velké knihovny, kde se občas nějaká ta knížka prostě zašantročí nebo na ni čeká celá řada zájemců. Informace hledejte na webových stránkách knihoven, nebo jim rovnou napište či zavolejte.

Pošlete knihu do ulic

Po celé České republice existují stovky veřejných knihovniček, kam může knížku kdokoli umístit, a stejně tak si nějakou odnést. Český projekt Knihobudka pak buduje pouliční knihovny z bývalých telefonních budek, které se k tomuto účelu perfektně hodí, protože knihy ochrání před nepřízní počasí. Veřejné knihovničky bývají nejčastěji na autobusových a vlakových nádražích, a tak je velká šance, že vaše knížka ještě procestuje kus světa.

Knihobudky a veřejné knihovničky se nejčastěji nacházejí na nádražích. Zdroj: Reknihy

Udělejte dobrý skutek

Napište do nejbližšího domova s pečovatelskou službou, oslovte lékaře, jehož čekárna zeje prázdnotou, nebo darujte knihy prostřednictvím dobročinného tržiště Hearth.net. Vaše knihy uvítají také útulky, které je pak vydraží v dobročinných aukcích. Pátrání po nich je otázkou několika málo minut strávených na internetu. Namátkou jsme vybrali třeba soukromý azyl pro zvířata v nouzi s názvem Útulek Tibet.

Související články

Inspirace

Máte rádi nádraží a lokomotivy? Pak navštivte stylovou litoměřickou kavárnu.

Nejkrásnější české nádraží mají v Novém Jičíně

Cestujícím v Plzni zpříjemní čekání na vlak piano

Inspirace

Místo šedých ulic park plný zeleně. Brno má plán na novou podobu nádraží

Zaručeně zlepší den

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Čerstvá a lokální zelenina na poušti i ve městě. Pěstování v kontejnerech slibuje revoluční změny

Už žádné výčitky. Prokrastinace vede ke kreativitě, zjistili vědci

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…