Již 10 let probíhá ve vlakovém nádraží Port-Royal rekonstrukce, ovšem až letos se při výkopových pracích odhalilo, že se pod stanicí skrývá starověký poklad v podobě pohřebiště galsko-římského města Lutetia starého více než 2 000 let, píše server Nespechej.cz a EuroNews.
Do výkopových prací u nádraží se totiž vložil Národní institut preventivního archeologického výzkumu (INRAP), který měl lokalitu v hledáčku již delší dobu. V této oblasti byla stará nekropole již částečně zdokumentována v 19. století, z hrobů však byly vyzvednuty jen nejvzácnější artefakty a pak opět upadla v zapomnění.
Vykopávky nyní odhalily zhruba 50 hrobů. Podle dochovaných artefaktů a datování patřily keltskému kmeni Parisiů, kteří podle všeho osadu Lutetia založili. Šlo o vyspělou civilizaci, která vynikala v zemědělství, metalurgii, a dokonce dálkovém obchodě. Dlouho odolávali římskému obléhání, ale kolem 1. století př. n. l. se nakonec museli podrobit impériu.
V pohřebišti byly nalezeny i obětní zvířata. Některé kostry měly v ústech mince, což podporuje mytologickou pověst o Charónovi, který převáží duše do říše mrtvých. Kromě koster se tu našel také nespočet artefaktů, jako jsou šperky, spony do vlasů a opasky, džbány, nádoby, skleněné výrobky a další. Celý objev pomáhá archeologům pochopit celou dávnou keltskou civilizaci, o které zatím tolik informací neměli.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…