Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Porota vybrala nejudržitelnější firmy v Česku. Umístila se ekofarma i výrobce palet

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Cílem soutěže SME EnterPRIZE je ocenit malé a střední firmy, které při svém podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na oblast životního prostředí. Letošního prvního ročníku soutěže, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna, se zúčastnilo přes třicet českých firem, z nichž porota vybrala tři nejlepší. Vítězové získají peníze na rozvoj podnikání, mediální podporu pro zviditelnění svých aktivit a společně s dalšími účastníky soutěže také přístup na tematické workshopy. První dva podniky postoupily do celoevropského finále soutěže.  

Celkovým vítězem klání se stala firma CleverFarm, která vyvíjí chytrá řešení pro zemědělce. Její nástroje, mezi něž patří například senzory na bázi internetu věcí, dokážou zemědělcům šetřit vodu a hnojiva, což je ekonomicky efektivní a zároveň i přínosné pro půdu a planetu. „Vítězství je pro nás a celý náš tým velkým úspěchem a potvrzením toho, že cesta, na kterou jsme se vydali, je správná. Bude ještě dlouhá a v podstatě nikdy neskončí, ale baví nás po ní jít,“ okomentoval úspěch ředitel firmy Vojtěch Malina.

Na druhém místě skončil podnik Stabilplastik vyrábějící přepravní palety ze zbytkových směsných plastových odpadů. Oproti dřevěným paletám mají ty ze stoprocentního plastového recyklátu několik výhod – jsou vyrobeny pouze z druhotných surovin, déle vydrží a zároveň do nich lze instalovat chytrá zařízení, která pomáhají se sledováním zásilky a optimalizací její cesty.

Jako třetí se pak v soutěži umístila Ekofarma Javorník z podhorské Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Již od roku 1996 zde hospodaří v systému ekologického zemědělství s šetrným přístupem k půdě a nadstandardními podmínkami pro ustájení a zacházení se zvířaty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Blíží se konec palmového oleje? Vědci našli zdravější a zelenější alternativu

Jak pomáhá AfaSlovník lidem s afázií, ale i jinými poruchami řeči

Vědci našli způsob, jak znovu použít jednorázové roušky

Vědci konečně znají genetickou příčinu lupusu. Objev umožní vývoj účinné léčby

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…