Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pořiďte si zvířecího mazlíčka. Vědci zjistili, že jde o prevenci před chronickými střevními nemocemi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Crohnova nemoc, nevyléčitelné střevní onemocnění, trápí čím dál více lidí. Lékaři přitom stále nevědí, co přesně ji způsobuje. Zjistili však, že vliv na akutní fázi nemoci má zejména strava a psychické rozpoložení pacientů. Výzkumy prokázaly, že jako prevence této choroby by mohlo sloužit vlastnění mazlíčků, uvedl server Earth.

Nová studie Americké gastroenterologické asociace přišla na to, že děti, které vyrůstají ve velké rodině nebo se psem, mohou být do určité míry chráněny před propuknutím Crohnovy choroby. Odborníci provedli výzkum na 4 300 respondentech. Výzkumný tým analyzoval několik faktorů prostředí, včetně velikosti rodiny, vlastnictví psů nebo koček, počet koupelen v domě, zda dotyčný bydlí na farmě, pije nepasterizované mléko a pitnou vodu ze studny. Analýza také zahrnovala věk v době vystavení těmto faktorům.

Výsledky studie zjistily, že vystavení lidí ve věku mezi 5 a 15 lety psí společnosti souviselo se zdravou propustností střev, vyváženou střevní mikroflórou a funkční imunitou. Všechny tyto faktory pravděpodobně pomáhají chránit před Crohnovou chorobou. I v jiných věkových skupinách byly pozorovány podobné účinky. Soužití lidí s kočkami však takový vliv nemělo. Zatím však není jasné, proč má vlastnictví psa tento efekt.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Americké gastroenterologické asociace

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…