Rostliny v místnostech mají v současnosti především funkci estetickou, podle nové studie však mohou sloužit také našemu zdraví. Vědci z kanadské University of Victoria zveřejnili studii, podle které rostliny během fotosyntézy přispívají k čistotě vzduchu deaktivací bakterií a virů, mezi které patří například i koronavirus.
Vědci pomocí běžných testovacích proužků zjistili, že rostliny produkovaly peroxid vodíku. Ten se samovolně tvořil v mikroskopických kapičkách vodní páry, kterou rostliny vydávaly během fotosyntézy. Peroxid vodíku je žíravina používaná například k dezinfekci povrchů, množství pocházející z rostlin však bylo pro člověka neškodné.
Nejvíce peroxidu vodíku z testovaných rostlin vydávaly africké fialky a šplhavnice zlatá, známější jako ďábelský břečťan. „Naše výsledky jsou potenciálně významné v oblasti čištění vzduchu skrze rostliny, změnu klimatu a kvalitu ovzduší ve městech i uvnitř budov,“ zmiňují vědci ve studii a poznamenávají, že v této oblasti jsou zapotřebí další výzkumy.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…