Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokojové rostliny mohou rychle odstranit nebezpečné toxiny ze vzduchu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Rostliny jsou naši velcí pomocníci – často si nedovedeme představit, kolik toho pro nás vykonávají. Výzkumníci z University of Technology Sydney (UTS) ve spolupráci s australskou společností Ambius zjistili, že rostliny mohou ze vzduchu účinně odstraňovat toxické benzínové výpary včetně sloučenin způsobujících rakovinu, jako je benzen, informoval server Earth.

Mnoho budov, zejména ve městech, je v současnosti vystaveno benzínovým výparům z okolních silnic a dálnic. Dýchání takto znečištěného vzduchu může způsobit podráždění plic, bolesti hlavy a nevolnost. Časem může dokonce vést ke zvýšenému riziku rakoviny, astmatu a dalších chronických onemocnění, což přispívá ke snížení průměrné délky života. Podle výzkumníků by mohlo výrazně pomoci obklopení se pokojovými rostlinami. Odborníci přišli na to, že tento druh zeleně je vysoce účinný při odstraňování škodlivých znečišťujících látek, přičemž 97 procent nejběžnějších toxických sloučenin je odstraněno z okolního vzduchu již za osm hodin. 

Zatímco předchozí výzkum ukázal, že pokojové rostliny dokážou odstranit širokou škálu nečistot ze vzduchu v interiéru, toto je první studie zkoumající schopnost rostlin čistit benzínové výpary. „Je to poprvé, co došlo k testování rostlin ohledně jejich schopnosti odstraňovat sloučeniny související s benzínem. Výsledky jsou ohromující,“ řekl hlavní autor studie Fraser Torpy, odborník na kvalitu vnitřního prostředí z UTS. „Zjistili jsme také, že čím více jsou toxiny ve vzduchu koncentrovanější, tím rychleji a efektivněji se rostliny zbavují toxinů, což ukazuje, že rostliny se přizpůsobují podmínkám, ve kterých rostou,“ doplnil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…