Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle třetiny Čechů je u nás věda na světové úrovni

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dle nedávných výsledků Centra pro výzkum veřejného mínění si třetina českých občanů myslí, že česká věda je ve většině oborů na světové úrovni. Navíc další polovina Čechů je přesvědčená o tom, že alespoň v některých oblastech se čeští vědci s přehledem vyrovnají zahraničním kolegům. Zbylých šest procent respondentů označuje českou vědu na světové úrovni ve všech oborech, zatímco čtyři procenta v žádném vědním oboru.

Podle sociologů je skepse k vědě větší u lidí, kteří se o ni moc nezajímají. „V porovnání názorů na úroveň české vědy se zájmem o výsledky vědeckého bádání vidíme, že lidé, kteří se dle svého vyjádření o výsledky vědeckého bádání nezajímají, jsou zároveň více kritičtí k úrovni české vědy. Obecně méně skeptičtí jsou k úrovni české vědy lidé s dobrou životní úrovní, dále pak i lidé s vysokoškolským vzděláním a se středním vzděláním s maturitou,“ uvedli výzkumníci v závěrečné zprávě.

Kromě náhledu na světovost české vědy zjišťovali výzkumníci také otázky ohledně financování vědy a výzkumu. Dotazy na respondenty směřovaly jak v oblasti základního výzkumu, který rozšiřuje poznání o světě, v němž žijeme, i v oblasti aplikovaného výzkumu. Ten naopak využívá poznatky základního výzkumu a převádí je do praxe například při výrobě nových přístrojů, léků nebo zboží.

Podle výsledků se 71 procent dotázaných přiklání ke způsobu financování základního výzkumu ze státního rozpočtu, přičemž přibližně čtvrtina by základní výzkum touto cestou financovala zcela. Oproti tomu přibližně polovina respondentů by ze státního rozpočtu financovala aplikovaný výzkum a 41 procent se přiklání k názoru, že by tyto výzkumy měly financovat soukromé firmy. Pokud jde o financování vědy ze státního rozpočtu do budoucna, 40 procent respondentů je toho názoru, že by měla být věda ze státního rozpočtu financována více.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.