Podle nových poznatků českých vědců lidé, kteří vlastní psy, mají nižší riziko onemocnění srdce a cév. Vyplývá to z průřezového průzkumu dat projektu Kardiovize Brno 2030. Projekt se koná pod záštitou Fakultní nemocnice u sv. Anny.
Podle statistik Světové zdravotnické organizace zemře v České republice ročně na onemocnění srdce a cév více než 50 tisíc lidí. Průřezová studie poukázala na to, že venčení zvířat riziko tohoto onemocnění snižuje. „Potřeba pohybu je zdůrazňovaná jako prevence různých civilizačních onemocnění, ať již cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku nebo také duševního zdraví. Studie našeho týmu opět dokazují, že fyzická aktivita je opravdu důležitá,“ upřesnil bývalý ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík.
Průzkumu se zúčastnilo 1769 lidí ve věku od 25 do 64 let. Z tohoto počtu více než 40 procent osob vlastnilo nějaké zvíře a 20 procent z celkového počtu mělo doma psa. Podle průzkumu se majitelé psů více hýbali a lépe stravovali. Na výzkumu se kromě českých odborníků podíleli také vědci z prestižní nemocnice Mayo Clinic v USA a z univerzity v italské Katalánii.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…